Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Slovenská Markíza dostala pokuty za chování porotců SuperStar

Média

  21:26
BRATISLAVA - Slovenská televize Markíza dostala první dvě pokuty za kontroverzní chování porotců zpěvácké soutěže Česko Slovenská SuperStar. Rada pro vysílání a retransmisi podle ředitele její kanceláře Ľuboše Kukliše dnes uložila televizi sankce ve výši 40.000 eur (přes milion korun). Soutěž na slovenských a českých obrazovkách loni sledovaly miliony diváků. V Česku soutěž vysílala televize Nova.

Porota soutěže Česko-slovenská SuperStar: Ondřej Hejma, Darina Rolincová, Marta Jandová, Pavol Habera foto: archiv TV Nova

Relace z 13. a 14. září loňského roku byly pokutovány za nedodržení ochrany nezletilých. "Byly to narážky sexuálního charakteru, vulgarismy a šlo i o chování porotců k mladistvým," řekl  Kukliš. Porota se podle něho nevhodně chovala k více soutěžícím, kterým nebylo ani 15 let.

Rada Novu nepotrestala
Také česká Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vedla z podobných důvodů s provozovatelem Novy, společností CET 21, správní řízení pro možné porušení zákona odvysíláním Česko Slovenské SuperStar 6. září 2009. Počátkem února však řízení zastavila, neboť se porušení zákona neprokázalo, jak uvádí rada na svých internetových stránkách.

Původně členové slovenské vysílací rady prověřovali i porušování lidské důstojnosti, protože dostali několik stížností od diváků. Pozornost vzbudil například slovenský porotce a zpěvák Pavol Habera, který měl dvojsmyslné narážky na adresu některých soutěžících. Jednoho například označil za ježka, který nepíchá.  Sekundovala mu v tom i česká zpěvačka Marta Jandová, která zesměšňovala plnoštíhlou soutěžící.

Autor: