Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Slovensko zdaní nadměrné zisky sedmdesáti procenty, získá půl miliardy eur

ilustrační snímek foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

Slovenská vláda schválila návrh zákona o zdanění nadměrných zisků firem ze sektoru ropy, zemního plynu či uhlí včetně rafinerií sazbou 70 procent. Ministerstvo financí uvedlo, že předloha vychází z příslušného unijního nařízení ohledně zavedení solidárního příspěvku pro firmy z vybraných sektorů ekonomiky.
  15:30

Po schválení návrhu parlamentem a podpisu zákona prezidentkou by stát mohl ještě za letošek podle odhadu ministerstva financí získat díky navržené dani 524 milionů eur (12,8 miliardy Kč).

Slovenské ministerstvo financí dříve prosazovalo zavedení nové daně na ruskou ropu, která by zatížila bratislavskou rafinerii Slovnaft. Tuto předlohu sněmovna dosud neschválila. Nový vládní návrh se vztahuje nejen na firmy ve výrobě ropných produktů, ale například i na odvětví těžby ropy, uhlí a zemního plynu.

V pondělí kabinet premiéra Eduarda Hegera schválil i návrh na zdanění nadměrných příjmů výrobců elektřiny sazbou 90 procent. Také tuto předlohu ještě posoudí sněmovna, ve které vláda už nemá většinu.

V Česku dopadne tzv. windfall tax na energetické firmy a banky. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit šedesát procent. Souběžně s touto daní prošlo v Česku už parlamentem i zavedení odvodů z nadměrných příjmů pro výrobce elektřiny.

Autoři: ,