Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Slovnaft zaplatil poplatky za ropovod Družba, ropa už opět teče potrubím

Ropovod Družba. foto: Reuters

Slovenská rafinerie Slovnaft zaplatila tranzitní poplatky za přepravu ropy jižní větví ropovodu Družba. Udělala to po souhlasu Ukrajiny a Ruska. Ukrajina později platbu potvrdila, ropa jižní částí ropovodu, která vede i do Česka, opět začala proudit ve středu odpoledne.
  11:51aktualizováno  15:44

Ruská společnost Transněfť, která je monopolním provozovatelem ropovodů v Rusku obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede i do Česka kolem 15. hodiny.

„Je to technická, nikoli politická záležitost, není to vina ruské ani ukrajinské strany,“ vysvětlil v poledne slovenský ministr hospodářství Richard Sulík, proč se přívod ropy zastavil.

Podle něj problém vznikl v západní Evropě, kdy bankovní úředníci nečekaně vyhodnotili platbu za tranzit ropy jako odporující sankcím. Sulík byl však od začátku v kontaktu s ukrajinským protějškem a situaci řešil.

„Věci se pohnuly, poplatky uhradí Slovnaft a oni si to pak vyúčtují s Ruskem. Ubezpečil jsem se, že jakmile peníze dorazí, ropa začne téct,“ řekl ministr.

Platbu provedla slovenská odnož ČSOB, podle Sulíka na ni má osobně dohlédnout i ředitel banky.

Upřesnil také částku, o jakou v poplatcích jde - měsíční poplatek činí přibližně devět až deset milionů eur, v přepočtu tedy asi 250 milionů korun. „Z finančního pohledu a vzhledem k objemu a hodnotě přepravované ropy to není žádné drama. Hledáme ale i nějaké dlouhodobější řešení, abychom podobným komplikacím předcházeli,“ upřesnil Sulík.

Upozornil totiž, že podobný výpadek kvůli platebním potížím nebyl první. Od začátku války se tak stalo už počtvrté. „Jednou platba, která měla být provedena jako expresní, byla provedena jako obyčejná. Jindy někdo pomotal nějaké číslo a podobně,“ přiblížil Sulík.

Vývoz ropy z Ruska zajišťuje monopolní vývozce Transněfť. Ten v úterý oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal ukrajinské firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet.

Podle společnosti Gazprombank, která má platby na starosti, se peníze vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie. Ukrajina pak tranzit ruské ropy zastavila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!