Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Aerolinky Smartwings už nepatří čínské CITIC. Převzali je čeští akcionáři

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air, vyplývá z informací od letecké společnosti. Cenu transakce firmy po vzájemné dohodě nebudou zveřejňovat, uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.
  16:03aktualizováno  16:31

„Dne 20. února 2024 byl dokončen nákup 49,92 procenta akcií ve společnosti Smartwings, a.s. mezi kupujícím, společností Prague City Air, a prodávajícím, společností Rainbow Wisdom Investment Limited,“ oznámila Dufková.

Právě přes Rainbow Wisdom Investment držela podíl 49,92 procenta ve Smartwings čínská firma CITIC. „Smartwings, a.s. se tak dostávají zpět plně pod kontrolu českých akcionářů, kteří křížově vlastní 100 procent akcií ČSA a Smartwings,“ doplnila Dufková.

Informace o transakci přichází poté, co zájem o vstup do aerolinek Smartwings ztratila izraelská letecká společnost Israir. O koupi podílu ve Smartwings jednala podle svých prohlášení pro akciovou burzu v Tel Avivu právě se CITIC. Čínská firma získala podíl ve Smartwings v roce 2016, šlo o jednu z čínských investic prosazovaných tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. Kupujícím tehdy byla čínská státní skupina CEFC, po jejímž krachu převzala aktiva další státní společnost CITIC.

Prague City Air vznikla předloni v lednu a stala se investorem leteckého dopravce ČSA, který se v březnu 2021 ocitl kvůli vysokým dluhům v úpadku. Soudem povolená reorganizace ČSA pak skončila předloni v létě. Během let ale ČSA přišly o většinu letadel i linek, hlavním českým dopravcem jsou nyní Smartwings.

Společnost CITIC v Česku vlastní stoprocentní podíl ve strojírenském Žďasu a ve firmě Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group. Patří jí také několik budov v Praze, mezi nimi administrativní centrum Florentinum, bývalé sídlo Živnostenské banky a hotely Mandarin Oriental a Le Palais Art. Jinak se z Česka čísnké uskupení postupně stahuje. V červenci 2021 CITIC prodala svůj podíl v mediální společnosti Médea Jaromíru Soukupovi, koncem minulého roku pak odprodala fotbalový klub Slavia Praha miliardáři Pavlu Tykačovi.

V roce 2019 zástupci CITIC a Bank of China podepsali při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Pekingu memorandum o investicích v České republice. Dohoda slibovala investice ve výši asi jedné miliardy amerických dolarů, konkrétní výsledky ale nepřinesla.

Autoři: ,