Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smí Němci zachraňovat Řecko? Soudci řekli ano

Ekonomika

  9:35aktualizováno  10:21
KARLSRUHE - Německý ústavní soud v Karlsruhe rozhodl, že finanční pomoc pro zadlužené členské země eurozóny je slučitelná s německým právem. Pokud by konstatoval, že není, byla by to těžká rána pro snahy o záchranu měnové unie i pro euro samotné.

Spravedlnost. foto: Shutterstock

Německý ústavní soud tak zamítl stížnost skupiny euroskeptiků. Finanční pomoc Německa pro zadlužené země eurozóny není protizákonná, větší vliv na ni ale má mít parlament.

Soudci svým rozhodnutím stanoví pravidla pro schvalování budoucí pomoci, například v podobě většího zapojení německého parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ústavní soud oznámil nález k několika žalobám skupiny německých
euroskeptiků, podle kterých je finanční pomoc v rozporu s německým i
evropským právem. Jejich stížnosti se týkají prvního záchranného balíku pro Řecko z loňského května ve výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Ty poskytnou země eurozóny, z nichž nejvíce dá právě Berlín, a Mezinárodní měnový fond.

Větší moc poslanců znejistí trhy

Experti varují, že verdikt soudců ohledně posílení vlivu německého parlamentu při rozhodování o další finanční pomoci může vést minimálně ke krátkodobému znejistění trhů .

Její účinnost by se totiž čekáním na vyjádření zákonodárců v Berlíně snížila, čehož si je německá vláda vědoma. Ministr financí Wolfgang Schäuble také už dříve před takovým krokem varoval.

Část poslanců vládní koalice tím ale podmiňuje svůj souhlas s návrhem
zákona, který umožňuje rozšíření pravomocí Evropského fondu finanční
stability (EFSF), na němž se v červenci dohodli lídři eurozóny a pomocí
nějž má být financována i nová pomoc Řecku.

Shodou okolností začne právě dnes dolní komora německého parlamentu tuto normu projednávat. Kvůli verdiktu v Karlsruhe zákonodárci posunuli začátek plenární schůze na půl jedenáctou, aby na její úvod mohla na rozhodnutí ústavních soudců reagovat kancléřka Angela Merkelová.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat