Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zemřel miliardář Al-Fayed. Otec milence princezny Diany se s tragédií nesmířil

Mohamed Al-Fayed foto: Profimedia.cz

Ve věku 94 let zemřel v Británii usazený miliardář egyptského původu Mohamed Al-Fayed, který dříve vlastnil například obchodní dům Harrods nebo fotbalový klub Fulham. Al-Fayedův syn Dodi byl partnerem princezny Diany a zahynul spolu s ní při automobilové nehodě v Paříži v roce 1997.
  9:12aktualizováno  9:59

Rodina v pátečním prohlášení uvedla, že podnikatel zemřel ve středu. „Prožil dlouhý a spokojený důchod obklopen svými nejbližšími,“ sdělila.

Al-Fayed se narodil v Egyptě, v roce 1966 se stal poradcem jednoho z nejbohatších mužů světa, brunejského sultána, a začal budovat vlastní podnikatelské impérium. Do Británie přesídlil v roce 1974, nikdy ale nezískal britské občanství.

Společně se svým bratrem koncem 70. let koupil známý pařížský hotel Ritz, v roce 1985 se pak stal vlastníkem londýnského obchodního domu Harrods. Byl i vlastníkem anglického fotbalového týmu Fulham FC.

Miliardář Mohamed Al-Fayed u Craven Cottage (29. května 1997)

Po úmrtí syna Dodiho Al-Fayed strávil léta tím, že zpochybňoval okolnosti jeho smrtelné nehody. Tvrdil například, že princeznu Dianu a jeho syna zabila britská a francouzská tajná služba na pokyn královnina manžela, prince Philipa, a ve spolupráci s řidičem Henrim Paulem, který ale při nehodě také zahynul.

V posledních deseti letech života se Al-Fayed držel spíše mimo pozornost veřejnosti a sídlil na anglickém hrabství Surrey se svou ženou Heini.

Výjimečná osobnost

FC Fulham uvedl, že ho zpráva o smrti Al-Fayeda „neuvěřitelně zarmoutila“. „Jsme Mohamedovi zavázáni vděčností za to, co pro náš klub udělal, a naše myšlenky jsou nyní v této smutné chvíli s jeho rodinou a přáteli,“ sdělil klub v prohlášení.

Al-Fayedův nástupce v klubu Šahíd Chán vyjádřil soustrast v kondolenci na klubových webových stránkách. „Příběh Fulhamu nelze vyprávět bez kapitoly o pozitivním vlivu pana Al-Fayeda jako předsedy. Jeho odkaz si budeme pamatovat díky postupu do Premier League, finále Evropské ligy a kouzelným okamžikům hráčů i týmů,“ napsal.

Miliardář Mohamed Al-Fayed s hotelovým personálem řetězce Ritz v Paříži (27. června 2016)

Bývalý královský zpravodaj serveru BBC Michael Cole podnikatele, pro kterého mimo jiné později pracoval jako ředitel pro veřejné záležitosti v obchodním domě Harrods, popsal jako „výjimečného člověka“.

Na Al-Fayedův účet též v pořadu stanice vyslovil přívlastky jako „fascinující“ nebo „nadživotní“. Údajně byl osobností „plnou lidskosti“. Novinář Piers Morgan zase podnikatelův charakter popsal jako „chybující a složitý“. Dodal však, že ho měl rád.

Princezna Diana a Dodi Al Fayed zahynuli v roce 1997 při nehodě v Paříži:

7. dubna 2008

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!