Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Sokolovská uhelná doplnila po úmrtí Štěpánka dozorčí radu. Tragicky zesnulého předsedu nahradí Jaroslav Rokos

František Štěpánek na snímku z dubna 2013. foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolov - Společnost Sokolovská uhelná právní nástupce, a.s. doplnila dozorčí radu. Předsedu dozorčí rady a spolumajitele firmy Františka Štěpánka, který v březnu tragicky zemřel, nahradí v čele dozorčí rady Jaroslav Rokos. Novým členem tříčlenné dozorčí rady bude právník Pavel Tomek. Firma o tom ve středu informovala na svých webových stránkách.
  10:29

Rokos je po Štěpánkovi druhým spoluvlastníkem firmy. Nový člen dozorčí rady Tomek v radě zastoupí rodinu zesnulého Štěpánka. V radě zůstává třetí člen Jan Smolka za zaměstnance. Rokos ve společnosti působí od roku 1985, z toho 17 let pracoval ve funkci ekonomického ředitele. Je menšinovým akcionářem firmy. Tomek se Sokolovskou uhelnou spolupracuje od roku 2006 jako právního zástupce a konzultant.

Miliardář Štěpánek je po smrti. Podle lidí z byznysu spáchal sebevraždu, trápily ho potíže Sokolovské uhelné

Dozorčí rada Sokolovské uhelné je jedním z klíčových orgánů firmy. Dohlíží na výkon a působnost představenstva i činnost společnosti.

„Hlavním úkolem dozorčí rady v novém složení bude zajištění stability společnosti v souvislosti s útlumem těžby a zpracování hnědého uhlí. K dalším úkolům patří budoucí rozvoj Sokolovské uhelné i firem ve skupině jak v nových oblastech, tak tradičních segmentech jako je výroba a distribuce elektrické energie nebo tepla,“ uvedla SUAS na webu.

Sokolovská uhelná je jedním z významných výrobců elektrické energie v České republice a zároveň nejmenší hnědouhelnou těžební společností. Hraje významnou roli i při rekultivaci krajiny dotčené povrchovou těžbou.

V současné době ohlásila firma propouštění asi 1000 zaměstnanců v souvislosti s plánovaným ukončením provozu plynárenské technologie ve Vřesové. Důvodem jsou rostoucí náklady na emisní povolenky a tlak na ukončení těžby a zpracování uhlí. Firma ale nabídla státu, že kdyby osvobodil její plynárenskou část od platby za povolenky, udržela by její provoz a tím i zaměstnanost další tři roky. Ve čtvrtek bude jednak s představiteli firmy premiér Andrej Babiš (ANO).

Autor: