Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Solární boom na jihu Česka vyluxoval účty E.ON

Ekonomika

  19:05
PRAHA - Čtyři až pět miliard korun bude na konci letošního roku scházet na účtech společnosti E.ON Distribuce, která provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě. Právě tyto regiony jsou v centru zájmu investorů do výstavby fotovoltaických elektráren. Jejich živelná výstavba překonává původní očekávání a ve výsledku tak odčerpává peníze z účtů rozvodné společnosti.

Solární panely. foto: Lidovky.cz

Energetický regulační úřad původně počítal, že letos na jihu republiky přibudou solární panely o výkonu okolo 160 megawattů. Podle toho nastavil výši příplatku na podporu obnovitelných zdrojů, kterou hradí všichni spotřebitelé ve svých účtech za elektřinu. Jenže skutečný přírůstek solárních panelů se zřejmě bude pohybovat kolem tisíce megawattů.

Předseda představenstva společnosti E.ON Česká republika Michael Fehn přiznává, že se jedná o vážný problém. Situaci s jistou nervozitou sleduje i centrála skupiny E.ON v německém Mnichově. Česká republika přitom dosud měla v rámci koncernu působícího v řadě evropských zemí pověst bezproblémové země.

Úvěrování státu
Účetní zisk E.ON Distribuce sice nebude zmíněnou miliardovou částkou přímo ovlivněn, dopady do hospodaření společnosti přesto budou značné. V praxi lze situaci popsat tak, že rozvodná společnost poskytuje českému státu bezúročný úvěr v objemu až pěti miliard korun. E.ON navíc bude mít potíže například s financováním původně plánovaných investic do modernizace a rozvoje distribuční sítě.

Další podrobnosti si přečtěte ve středečním vydání deníku

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...