Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Solární boom na jihu Česka vyluxoval účty E.ON

Ekonomika

  19:05
PRAHA - Čtyři až pět miliard korun bude na konci letošního roku scházet na účtech společnosti E.ON Distribuce, která provozuje rozvodnou síť na jihu Čech a na jižní Moravě. Právě tyto regiony jsou v centru zájmu investorů do výstavby fotovoltaických elektráren. Jejich živelná výstavba překonává původní očekávání a ve výsledku tak odčerpává peníze z účtů rozvodné společnosti.

Solární panely. foto: Lidovky.cz

Energetický regulační úřad původně počítal, že letos na jihu republiky přibudou solární panely o výkonu okolo 160 megawattů. Podle toho nastavil výši příplatku na podporu obnovitelných zdrojů, kterou hradí všichni spotřebitelé ve svých účtech za elektřinu. Jenže skutečný přírůstek solárních panelů se zřejmě bude pohybovat kolem tisíce megawattů.

Předseda představenstva společnosti E.ON Česká republika Michael Fehn přiznává, že se jedná o vážný problém. Situaci s jistou nervozitou sleduje i centrála skupiny E.ON v německém Mnichově. Česká republika přitom dosud měla v rámci koncernu působícího v řadě evropských zemí pověst bezproblémové země.

Úvěrování státu
Účetní zisk E.ON Distribuce sice nebude zmíněnou miliardovou částkou přímo ovlivněn, dopady do hospodaření společnosti přesto budou značné. V praxi lze situaci popsat tak, že rozvodná společnost poskytuje českému státu bezúročný úvěr v objemu až pěti miliard korun. E.ON navíc bude mít potíže například s financováním původně plánovaných investic do modernizace a rozvoje distribuční sítě.

Další podrobnosti si přečtěte ve středečním vydání deníku

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...