Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Soud osvobodil bývalé šéfy Komerční banky

Ekonomika

  15:59
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 osvobodil bývalé šéfy Komerční banky (KB), kteří byli stíhaní kvůli zhruba osmimiliardové obchodní ztrátě při transakcích s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona.

Bývalý generální ředitel Komerční banky Jan Kollert u Městského soudu v Praze. foto: ČTK

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil někdejší představenstvo obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Banku zároveň odkázal s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení.

Někdejší devítičlenné představenstvo KB podle obžaloby porušilo při obchodování banky s B.C.L. v letech 1997 až 1999 povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek, a KB tak prý
utrpěla rekordní, zhruba osmimiliardovou ztrátu.

Obviněným, které policie stíhá od května 2000, za to hrozily dva roky až osm let vězení.

Od letošního února usedali na lavici obžalovaných Petr Budínský, Karel Bednář, Jaroslav Mareš, Tomáš Doležal, Bořivoj Pražák, Pavel Ševčík, Lubomír Štěpáník, Ladislav Vinický a
tehdejší generální ředitel KB Jan Kollert.

Jeho ovšem obžaloba vinila jen z jednoho, posledního skutku z roku 1999. Předtím totiž jeho funkci zastával Richard Salzmann, bývalý senátor ODS. Salzmann je jediným člověkem z tehdejšího vedení KB, který nebyl stíhán.

Někdejší vyšetřovatel případu to vysvětloval tím, že Salzmann se zkrátka v 90. letech inkriminovaných jednání představenstva o půjčce pro Alonovu B.C.L. neúčastnil.

Alon se stal klientem KB v roce 1996 s plánem údajných mezinárodních obchodů s obilím z Ruska. Finance čerpal tak, že mu KB otevřela takzvané dokumentární akreditivy, na jejichž základě poskytuje klientovi peníze na určitý obchod výměnou za to, že zajistí zboží odpovídající hodnoty.

Zároveň někdy blokuje část sumy na účtu pro případ, že klient peníze nevrátí. Alon postupně
získal až 250 milionů dolarů, tedy bezmála osm miliard korun. Pak se ale ukázalo, že banka nemá zboží ani blokované peníze.

Někdejší představenstvo od počátku vinu za ztráty odmítalo s tím, že činilo jen strategická rozhodnutí, banka prý měla i jiné kontrolní mechanismy. Na různých úrovních řízení byl vždy
pracovník, který odpovídal za práci svých podřízených.

Takovým člověkem prý byla i exšéfka odboru financování KB Jiřina Kaplanová, která údajně měla B.C.L. na starosti. Kaplanová čelí kvůli obchodům s Alonem v odděleně vyšetřované kauze obvinění z podvodu.

Také rakouského podnikatele izraelského původu Alona podezírá policie z podvodu, jeho trestní případ byl již předán do Rakouska.

Státní zastupitelství ve Vídni Alona v únoru 2003 z podvodu obžalovalo. Pak prý ale vzalo obžalobu zpět, čímž bylo řízení zastaveno. Současně byl dán k soudu návrh na potrestání Alona kvůli podezření ze zvlášť nedbalého porušení zájmů věřitelů.

Kaplanová je se šesti podřízenými obžalována i ze série úvěrových podvodů, kterými podle žalobce umožnili bývalému šéfovi Českomoravského fotbalového svazu Františku Chvalovskému vylákat z KB další 1,5 miliardy korun.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!