Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Soud řeší písmo pro metro. Designér chce za 'krádež' půl milionu

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Písmo Metron vzniklo před 40 lety speciálně pro pražské metro. Za autora až donedávna všichni pokládali zemřelého grafika Jiřího Rathouského. Na pražský městský soud si však nedávno podal žalobu devadesátiletý designér Petr Tučný, který tvrdí, že skutečným tvůrcem Metronu je on a pražský dopravní podnik písmo užívá neoprávněně.
Metro (ilustrační foto).

Metro (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Původně chtěl Tučný po dopravním podniku pět milionů korun. Nakonec ale kvůli výši soudních poplatků žalobu omezil na stanici Kačerov a chce "jen" půl milionu. Teprve když uspěje, požadavky rozšíří. "Lze to chápat jako pilotní žalobu," potvrdil minulý čtvrtek jeho advokát Antonín Janák během takzvaného přípravného jednání.

To nařídil kvůli vyjasnění situace soudce Tomáš Novosad. Žaloba o autorství 40 let starého písma je totiž naprosto ojedinělá a její projednání vyžaduje obsáhnutí slušné sumy velmi specifických znalostí.

Další podrobnosti o sporu ohledně autorství písma Metron naldete v dnešním vydání deníku

Slavné české litery

Metron se začal používat hned při otevření metra v roce 1974. Sloužil k popisu stanic a tvořil základ oceňovaného informačního systému. Sesterské číslice Digita zase zdobily tehdejší analogové "listovací" hodiny. V roce 1985 ovšem došlo kvůli stavbě trasy B k proměně informačního systému a Metron začal mizet. Dnes se uplatňuje především na trase C, a to hlavně při popisu stanic.Odborníci považují Metron za velmi zdařilé písmo. "Původní písmo užité v metru pro navigační systém bylo naprosto na světové úrovni," říká typograf Jakub Krč. A úspěch měla i jeho pozdější úprava pro tisk. "Jde o jedno z nejkrásnějších bezpatkových písem. Na konci 90. let proběhla módní vlna, kdy byla řada časopisů dělána Metronem. Ukázalo se, že funguje jako písmo pro mladé, progresivní lidi," dodává Krč. Spor o autorství brání dalšímu rozšíření.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...