Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Správci železnice zaplatí miliardu za elektřinu, kterou nepoužili

Ekonomika

  15:17
PRAHA - Dvě státní firmy se střetly u soudu - a šlo o velké peníze. Správa železniční dopravní cesty má podle Vrchního soudu v Praze zaplatit energetické společnosti ČEZ 805 milionů korun za elektřinu, kterou si v roce 2010 objednala, ale neodebrala.

Úsek železnice mezi Masarykovým nádražím a pražskou Libní foto: stavbaroku.cz

Dlužná částka včetně úroků činí zhruba 1,07 miliardy korun. O rozhodnutí soudu ve čtvrtek informoval server Aktuálně.cz.

Současně připomněl, že firmy se o obdobnou sumu soudí i za rok 2011. Prvoinstanční soud v tomto případě zatím ale jednání nenařídil, prý čekal, jak dopadne žaloba za rok 2010.

ČTĚTE TAKÉ:

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) rozhodnutí Vrchního soudu zatím nechce komentovat. „Počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí soudu, na základě kterého zvážíme případné další právní kroky,“ řekl serveru mluvčí Jakub Ptačinský. 

Společnost může podat dovolání, které ale nemá odkladný účinek. Uvedenou částku musí firma uhradit do čtrnácti dnů od doručení písemného rozsudku.

SŽDC uzavřela s ČEZ v roce 2008 tříletou smlouvu na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze, kteří ji podle tehdejšího energetického zákona nemohli kupovat přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí. 

O rok později se zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho energii koupí. SŽDC jim na to muselo poskytnout svoji síť. Hlavně České dráhy toho využily a koupily elektřinu rovnou od společnosti ČEZ bez prostředníka. SŽDC proto v roce 2010 odebralo od ČEZ místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh jen 40 tisíc MWh proudu a další rok se to opakovalo.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže tím vznikla firmě škoda 805 milionů korun za rok 2010 a 858 milionů korun za rok 2011.

Prvoinstanční soud původně žalobu zamítl, i když dal zapravdu tomu, že SŽDC porušila smlouvu a firmě ČEZ vznikla škoda. Vrchní soud ale argumentaci tohoto soudu odmítl a změnu zákona jako argument pro porušení smlouvy neuznal, uvedlo Aktuálně.cz.

Autoři: ,