Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Česku je už 6,425 milionu aut, průměrné stáří se přiblížilo 16 letům

ilustrační snímek foto: Michal Turek, MAFRA

Počet osobních aut na českých silnicích loni vzrostl o 132 292 kusů na 6,425 milionu. Jejich průměrné stáří za poslední tři roky vzrostlo o rok na 15,93 roku. Česko má tak jeden z nejstarších vozových parků v Evropě. Oznámil to Svaz dovozců automobilů.
  0:09

Za růstem průměrného věku v registru vozidel stojí dovozy přestárlých ojetin, klesající trh nových vozů i stabilně nízký počet vyřazovaných starých aut. „Do roku 2019 se stáří vozového parku zvyšovalo poloviční rychlostí než v posledních letech. Roční přírůstky se v posledních letech mírně snižují, počet vyřazovaných zůstává na přibližně stejné úrovni,“ uvedl tajemník svazu Josef Pokorný.

Poslední statistiky evropského sdružení ACEA uvádějí za celou EU průměr vozového parku 11,8 roku, Německo má 9,8 roku, Francie 10,3 roku, Itálie 11,8 roku a například Slovensko s Polskem 14,3 roku. Stáří provozovaných vozidel má významný vliv na počet zraněných a usmrcených při dopravních nehodách a na znečišťování ovzduší.

Nejstarší kategorií vozidel na českém trhu zůstávají motocykly s průměrem 34,2 roku. Jejich počet v registru vozidel se loni zvýšil zhruba o 38 500 na 1,288 milionu. Následují traktory s průměrem 32,6 roku.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...