Diskuse k článku: Klaus podepsal protikrizovou novelu o vyvlastnění bank

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 21
  • Poslední: 19.8.2009 15:52
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
18.8.2009 15:24

Entropa

ČR chlév střední entropy....

18.8.2009 13:38

no sláva,

stát může převzít krachující banky...

18.8.2009 13:07

Urrrrrááááá, ...

... zase máme naději, že naše peníze potečou a protečou na jim určená místa a nebudou prochlastaná a prokouřená obecným lidem.

18.8.2009 12:11

schaba

TY PITOMECKU KAPITALISMUS NAUCIL LIDI PRACOVAT  TY OSLE TY JSI BYL  ASI KOVANY BOLSEVIC A TI NEVI CO JE TO PRACE JEN ZIT NA DLUH A NICIT...  DILINO

18.8.2009 12:14

Re: schaba

Tak lidé před kapitalismem neuměli pracovat. Hmmm. A na to jste přišel jak, prosím pěkně?

18.8.2009 13:36

Re: schaba

Vážený pane inteligente, po mohutném rozmachu práce se náš stát po dvaceti letech úspěšného budování kapitalismu zadlužil o jeden bambilion. A to není samozřejmě konec ... A ti nejbohatší, kteří si rozhodně nevydělávali poctivou prací, ti už jaksi v Česku nejsou...

18.8.2009 12:05

Tso mu pořád vadí na tom Bruselu?

Ať ho udělají šéfem EU a všichni budem koukat a Bruseláci taky.

18.8.2009 12:01

Kapitalismus se neosvědčil,zrušte ho.

19.8.2009 15:52

Re: Kapitalismus se neosvědčil,zrušte ho.

Stojí za houno, pravda, ale nic lepšího nebylo dosud vymyšleno.

18.8.2009 11:28

Kolečko se uzavírá?

Tak nějak to dělají dobře zavedené radnice... Majetek lacino prodají, aby vzápětí  předražené (kupř. pozemky) za dotační veřejné peníze nakoupily.  Toky peněz už nikdo nevysleduje, zákon to ošetřil...

18.8.2009 11:18

korouhvička

donedávna hlásal opačná stanovistka, kuka trhu/nežádoucá státní dirigence....

inu nakonec mu to došlo, a to je pěkné....   :-)

18.8.2009 11:19

Re: korouhvička

spěchej pomalu,,,ruka, nežádoucí....

18.8.2009 11:59

Re: korouhvička

mě se lepší líbila kuka...

18.8.2009 11:15

Akciím českých bank se zdaleka vyhnout !

Krach cca 20 bank a desítky záložen by měl být dostačným varováním před investováním do akcií bank. Proto mne překvapuje, že nepoučitelné fondy opět strkají balíky cizích peněz do u nás obchodovaných KB a Erste. To proto, že z cizího krev neteče ?

18.8.2009 11:13

Veliká chyba

Jsem velmi zklamán. Chápu, že jako prezident má Klaus omezené pravomoci tomuto čelit, ale jako pravicový politik by se pod něco takového nikdy podepsat neměl. Liberální není banku sanovat, tj. zaplatit její problémy penězi daňových poplatníků. Liberální je nechat ji zkrachovat, aby to zaplatili její akcionáři a lidé, kteří tam bez rozmyslu nastrkali peníze. Jsem si jist, že pokud by se nechaly velké banky v problémech pokapat, byla by to sice velká rána, ale krize by se nevlekla měsíce a roky a nehuntovala by státní rozpočty. Je zásadní chybou moderního bankovnictví, že lidé považují bankovní vklady za bezrizikové instrumenty. Tak tomu nikdy nebylo a není dobré, aby tomu tak bylo nyní, neboť strašlivě stoupá riziko morálního hazardu. Pokud budou lidé vstávat lehat s tím, že banka může kdykoliv kleknout, povede to k daleko obezřetnějšímu přístupu k jejich financím, lepší diverzifikaci prostředků mezi více finančních ústavů, atd. Tenhle zákon je jedním s tisíců krůčků, kterými si už teď zaděláváme na krizi příští.

18.8.2009 11:48

Re: Veliká chyba

Ty tomu vubec nerozumis ! 

Banky jsou absolutni klic k jakekoliv produkci zbozi a sluzeb !  Zkus neco vyrabet bez pomoci penez z banky !

Bez zdraveho, fungujiciho, bankovnictvi by byla recese trvala - a to by vedlo k socialnim prevratum.

18.8.2009 12:03

Re: Veliká chyba

náhodou má částečnou pravdu. Když banky budou strkat peníze do rizikových aktiv (na které nemají peníze) a pak nastane krize tak co? Tak to převezme stát a zachrání banku, tak že do ní pošle miliony korun ze státního rozpočtu. Fajn, ale už teď jsme šíleně zadlužení a dluh čím dal tím více roste... ale je fakt že bez půjčování by náš růst HDP byl daleko menší, protože bysme na to nejdříve museli našetřit - u firem - nový vůz, nový stroj atd... Ale nikdo nemůže zpochybnit fakt že tento systém je nastaven na zadlužování.

18.8.2009 12:08

Re: Veliká chyba

Troufám si tvrdit, že bych do toho trochu vidět mohl, když už mi kdysi na VŠE dali toho inženýra a v bankovnictví se živím. :-) Banky jsou nepochybně důležité alokátory prostředků v ekonomice, ale jedna věc je stránka finanční, druhá věc je stránka reálná. Finanční krize může mít na reálnou ekonomiku jen omezený vliv. Důležitá je ale změna chování lidí. V současné situaci se spoléhají na to, že banky jsou stabilní a bezpečné a například je běžné, že člověk má vklady jen v jedné bance. V takovém případě tam samozřejmě je závislost a v případě krize se to přenese i do reálné ekonomiky. Pokud by ale lidé byli opatrnější a nepodléhali morálnímu hazardu ukolébáni tím, že to stát vždycky nějak vyřeší, stabilita ekonomiky by se rapidně zvýšila. Současná cena za "stabilní, fungující" bankovnictví je ukrutná a je velké štěstí, že jde o takové sumy, že si je běžní lidé ani neumí představit a spočítat, kolik je to stálo. Vsadím se s Vámi, že pokud by se hypoteticky konalo referendum o tom, jestli sanovat či nesanovat, s tím, že v případě sanace bude na její náklady vypsána speciální daň a lidé by měli možnost pochopit skutečné náklady takového zásahu, šly by vadné banky do háje v ten moment.

18.8.2009 12:17

Re: Veliká chyba

Mám jenom dotaz, zda by třeba také banky neměly nepodléhat morálnímu hazardu, konec konců spravují cizí peníze. Jinak v obecnější rovině je to samozřejmě problém, jak budovat kapitalismus bez kapitálu. Něco se prostě uspěchat asi nemá, resp. má to potom dost těžké následky.

18.8.2009 13:16

Re: Veliká chyba

Máte pravdu. Morální hazard je i na straně bank a to ze stejného důvodu. Především chybějící odpovědnosti. Vědomí tzv. efektu too-big-to-fail, tj. víceméně jistoty státního bailoutu v případě, že je banka dost velká, aby její pád zahýbal volebními preferencemi je nesmírně nebezpečné. Rovněž vysoká regulace odvětví může vést paradoxně k témuž. V prostředí, kde rozhodování podléhá obrovskému stupni regulace, se rozmazává osobní odpovědnost za jednotlivé činy. V (nejen) českém bankovnictví je tohle v podstatě standardem.

18.8.2009 11:58

Re: Veliká chyba

No je to zrátka hezký příběh o tom, jak katedrový liberál, hlásající, že se má každý postarat sám o sebe a hlaně že stát nemá do ničeho zasahovat přešel na pozice sociálních inženýrů, kteří pod praporem dobra stále zvětšují zásahy státu do života občanů i do ekonomiky. Když mu tak vadí šrotovné (také nejsem jeho zastáncem) jako dotace jednomu odvětví ekonomiky, podpora a sanování bank je v pořádku. Hmmm. Tomu říkám zásadovost.

Najdete na Lidovky.cz