Diskuse k článku: Řecko páchá ekonomickou sebevraždu, soudí čeští analytici

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 59
  • Poslední: 7.7.2015 14:53
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Boko 7.7.2015 14:53

Země s rozdílnou produktivitou práce, nemohou mít stejnou měnu. Ta zvýhodní ty nejsilnější a zablokuje ty slabší. Realita je taková, Německo  s přebytkem, nezaměstnanost 6%, ostatní země v dluzích, nezaměstnanost 15-20%. Se stejnou měnou v kapse  perspektiva nápravy prakticky žádná.

P. Čech 7.7.2015 8:27

Řecko již ekonomickou sebevraždu spáchalo dávno. V době, kdy vstoupilo do eurozóny. Stejně jako ostatní státy eurozóny, u kterých to sice není tak okaté. Celý projekt jednotné evropské měny je dříve či později odsouzen k zániku. Víte proč? Protože si jej občané jednotlivých zemí nepřejí.

L. Florner 7.7.2015 9:49

Ne, pane Čechu, Řecko páchalo svou ekonomickou sebevraždu každé další volby, kdy si většina ovcí vybírala takového pasáčka, který jim sliboval jen stále zelenější pastviny, aniž by musela jediná ovečka hnout kopýtkem. Řecko je ukázkovým příkladem politické koupce, která nikomu nevadila do chvíle, než přišlo sucho a pastvina se změnila ve vyprahlé rumiště. Zatímco ostatní pasáčci na jiných pastvinách začali kopat zavlažovací kanály a opravdu se přitom nadřeli, pasáčci na Řeckých lukách sice taky začali kopat, ale později se na to vykašlali a namísto práce začali hlasitěji než dřív naříkat, spílat a závidět okolním pasáčkům a svoje ovečky skálopevně přesvědčili o tom, že za to, že nemají co žrát, můžou všichni ostatní, jen oni ne. Čím a jak platí ostatní ovečky, to nemá s ekonomickým krachem Řeckého stádečka ani tu nejmenší spojitost. Ovšem ostatní ovečky by si z těch Řeckých měly vzít ponaučení, jak to dopadá, když věříte velkohubým slibům.

J. Šrámek 7.7.2015 8:01

Takže milánkové z řad socialistů!Půjčte mi každý minimálně 10000 eur a pak se uvidí.Třeba se to nějak zaplatí a když ne,tak mi to odpusťte a půjčte mi ještě jednou.Uděláte to?

P. Čech 7.7.2015 8:28

Oni socani umí jen hloupě kecat. Skutek utek, to jste si ještě nevšiml? Asi ano.

L. Křivan 7.7.2015 6:45

Tvrdost měny musí být v souladu s tvrdostí pracovní morálky obyvatelstva a s funktionalitou státní správy.

P. Čech 7.7.2015 8:31

Ale ono tomu tak je. Právě proto je naše měna měkká jako bláto a právě proto je nejtvrdší měnou švýcarský frank. Všechno to totiž souvisí přímo s efektivitou celkového politického a sociálního systému v jednotlivých zemích.

L. Křivan 7.7.2015 10:30

V Řecku je to co popisujete dovedeno ad absurdum.

Gandy 7.7.2015 5:35

Řecko páchá ekonomickou

sebevraždu, soudí čeští pseudoanalytici

Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku: Evropským technokratům se nepodařilo Řecko zastrašit 

Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku Paul Krugman označil 

v „New York Times“ řecké referendum za střet bruselských technokratů s občany Řecka. 

Podle Krugmana je výsledek referenda v podstatě výhodný jak pro Řecko, tak i pro EU, a „dokonce i nejzapálenější stoupenci Evropské unie by si měli s ulehčením oddechnout“. 

Evropské technokraty ekonom dále přirovnal ke středověkým lékařům, kteří pouštějí pacientovi žilou, a když zeslábne, požadují, aby se mu ještě více pustilo žilou, protože není v pořádku. 

Krugman je toho názoru, že programy, které byly Řecku navrhovány, by vůbec nevedly k vyměnění se ze zadlužení, ale pouze by zadusily řecké hospodářství.

Gandy 7.7.2015 5:36

Domnívá se, že návrat drachmy nebude pro Řecko žádnou tragédií. „Pokud se Řekové vzdají eura, neznamená to, že jsou špatnými Evropany,“ píše Krugman. 

Uvádí, že situace Řecka je výsledkem zadlužování, ale společná evropská měna neumožňuje oddech zemím, které se dostaly do potíží. 

„V tomto okamžiku je nutné zastavit krvácení,“ končí svůj příspěvek Krugman. 

Zdroj: nytimes.com

L. Florner 7.7.2015 7:57

Věc má ovšem (ne)jeden zásadní háček. Řekové se totiž Eura vzdát NECHTĚJÍ. Úvahy nad Drachmou i nad  "uzdravením" Řecké ekonomiky nějakým zázračným samospádem devalvace nové měny (co vůbec Řecko vyváží?) tím berou za své. Řekové se nechali zblbnout Triprasem a Varufakisem, kteří jsou jen ukázkovými populisty (vůbec tomu tématu nerozumím, ale to mi nezabraňuje o něm plamenně mluvit, protože pro hloupější většinu je stejně důležitější forma než obsah). Oba pánové poslali Řecký výletní parník ke dnu jedním "geniálním" zásahem. Skoro směšné je, že to bylo jen pár kilometrů od přístavu, přičemž na potápějící se lodi se výbuch torpéda mohutně slavil. Probuzení do kocoviny na záchraném člunu bude v každém případě hodně nepříjemné, zejména po tom, co osazenstvo zjistí, jak daleko je mořské proudy zanesly od vytouženého přístavu a že na člunu je jen jedno veslo.

Pan Krugman vychází je z polovičatých informací a je tak dokladem toho, že i mistr tesař se někdy utne.

P. Čech 7.7.2015 8:38

Pane Flonere, skutečnost zda si občané zemí něco přejí či nikoliv, zde, zda se chtějí či nechtějí Řekové vzdát Eura, lze zjistit jedině referendem. Nijak jinak. Všechno ostatní jsou bohapusté dohady. Na žádných dohadech však nemůže stát fungující systém. Můžete nám, nevědomých, sdělit, na základě čeho soudíte, že Řekové se Eura nechtějí vzdát? Položte na stůl nenapadnutelný argument, nikoliv novinářskou spekulaci.

L. Florner 7.7.2015 9:30

Mimo průzkumů veřejného mínění, podle kterých si Řekové odchod z eurozóny opravdu nepřejí, to byly i výstřelky z Varufakisovy a Tsiprasovy Aurory. Řecko se proti vystoupení z eurozóny bude bránit dokonce soudně. Toho jste si nevšiml?

J. Mrázek 6.7.2015 23:23

a co jiného dělá celý svět?  Finanční krize už mezitím naplno propukla v Asii – čínské akciové trhy během tří týdnů propadly o 30 procent, přičemž zmizel „papírový majetek“ v hodnotě 2,3 bilionu dolarů, což je desetkrát více než HDP Řecka“. A vždy, kdy čínské akcie drasticky klesaly, následovala mnohem větší krize v USA. Už se mluví o té dluhopisové, jejíž rozměr je odhadován až na 100 bilionů dolarů.

R. Stary 6.7.2015 22:40

Proc zrovna sebevrazda. Evropa ma jeste dostatek lesu na vyrobu bankovek. Ted by pomohla poradna inflace.

J. Balcar 7.7.2015 6:15

Líným dlužníkům rozhodně.

S. Hayek 6.7.2015 22:37

Dnes jsem se konečně dověděla ústy Tsiprase, co je to demokracie. Nesplácet dluhy. Ohromující (a nebezpečné).

P. Broda 6.7.2015 21:54

Celkem dobře a sumárně je to shrnuto zde : https://cs.wikipedia.org/wiki/Dluhov%C3%A1_krize_v_%C5%98ecku

P. Pruner 6.7.2015 21:36

Z politických důvodů bude agonie Řecka dále prodloužena. EU není schopná zásadního řešení.

Řecký dluh nebude nikdy splacen obdobně jako nebude splacen dluh USA a dalších států.

P. Čech 6.7.2015 21:39

Stále větší měrou se ukazují stinné stránky současného ekonomického systému. Nejhorší ovšem je, že měny téměř všech států nejsou ničím kryty, peníze se tisknou jako na běžícím pásu a kolaps takovéto ekonomiky se blíží. Cesta z toho ven existuje pouze přes zlatý standard.

S. Hayek 6.7.2015 22:42

A nějaký politik se vyspí a něco plácne a akcie nějaké instituce vyletí výš nebo niž...

L. Florner 7.7.2015 7:29

Měny téměř všech států jsou kryty výkonem a stabilitou jejich ekonomiky, což je výhodnější systém krytí než "zlatý standard". Nevýhoda krytí měny zlatem nebo jinou pochutinou je mimo jiné v jeho koncentraci jen v určitých částech světa. Síla ekonomiky je tak degradována pouze na otázku, zdali nějaká země má nebo nemá zlatý důl a otázky typu efektivity práce, stabilit tržního prostředí, zadluženosti apod. jsou úplně mimo hru. Zlatý standard je chiméra, plastová ovocná mísa na ukázku, šidítko, kterým lze opíjet všechny, kteří nerozumí tomu, proč by se po jeho zavedení celý vyspělý svět ocitl ve středověku.

P. Čech 7.7.2015 7:52

Zlatý standard fungoval efektivně několik tisíc let. mnohem déle než systém papírových peněz. V podstatě fungoval  v některých zemích (USA a j.) až do padesátých let m.s., kdy přestal být dolar zlatem krytý. Nesmyslné žvásty o tom, že měna je kryta "veškerým majetkem republiky Československé" nebo dokonce výkonem a stabilitou ekonomiky jsou pouze prázdnými prohlášeními. Je nutno si uvědomit, že výkon ekonomiky a zejména její stabilita u naprosté většiny států je na velmi nízké úrovni a nebo není vůbec měřitelná. Mnohem nižší než úroveň jejich ekonomiky. Mnohé státy si to již uvědomují (Rusko, Čína, Indie, Jihoafrická republika, Brazílie) a pomalu se k zletému standardu vrací. Znovu opakuji, zlatý standard není žádná chiméra. Byl zde mnohonásobně déle, a fungoval, než jakékoliv jiné systémy.

L. Florner 7.7.2015 10:04

Rozhodně tu byl mnohem déle. Mnohem déle než zlatý standard taky fungoval barterový obchod, kdy se kožešiny směnovaly za ryby a korálky za území. To taky fungovalo moc dobře a dle logiky vyznavačů zlatého standardu by to měl být asi další krok, protože to, co tu už bylo a fungovalo, musí být přeci vždycky lepší, než to co funguje teď. Nevýhoda zlata (a jiných vzácných kovů) je, že ho má jen někdo. Jediná možnost expanze ekonomiky kryté zlatem je mít víc zlata. A jak toho asi dosáhnou země, které nemají vlastní zdroje? Válečnou mašinérií jako ve středověku? Úpravou tabulek jako v Řecku? Jeho nákupem, čímž se globálně zvýší jeho cena? Znovu opakuji, zlatý standard je v dnešním světě chiomérou, stejně jako hoax o tom, jak ho bude zavádět Rusko, Brazílie, Indie nebo dokonce Čína.

j. jonáš 6.7.2015 21:32

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová se dnes sešli v Paříži, aby spolu projednali situaci po nedělním referendu v Řecku... Byť záchranný program pro Řecko financují všechny státy EU platící Eurem... o všem rozhoduje Německo a Francie... čirou náhodou ty státy jenž dělali v nedávné minulosti s Řeckem největší obchody týkající se dodávek zbraní na které se Řekové půjčovali u soukromých německých a francouzských bank... a kterým to teď Řekové splácejí z peněz EU daňových poplatníků... tedy - do včerejška :)

P. Čech 6.7.2015 21:37

V EU rozhodují o všem Německo s Francií. Toho jste si ještě nevšiml? Je to již průhledné. Německo a Francie ztratily po válce statut velmocí, silou jej zpět získat nemohly a tak se rozhodly dobýt Evropu ekonomikou., nejlépe v nějaké organizaci, zde EU. Ostatní státy jim na to naletěly, do EU vstoupily a dnes mají, co jistě nechtěly. Diktát Francie a Německa.

P. Balcar 6.7.2015 22:54

Největší odpůrci vstřícnosti vůči Řecku jsou chudší unijní země

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/nejvetsi-odpurci-vstricnosti-vuci-recku-jsou-chudsi-unijni-zeme/1233514

P. Čech 7.7.2015 7:58

Ale ono vůbec nejde o nějakou vstřícnost či nevstřícnost vůči Řecku. Jde o chabost a nefunkčnost celého ekonomického systému, systému, založeném na jednotné měně Euro, která byla občanům zemí nadiktována evropskými úředníky a politiky jednotlivých zemí. V žádném státě se  arogantní politické strany nezeptaly občanů formou referenda, zda si jednotnou měnu přejí. Zde je totiž markantně vidět zásadní rozpor mezi vůlí většiny občanů a vůlí naduté obrovské menšiny, reprezentované politickými stranami, ale i hnutími.

P. Balcar 7.7.2015 12:03

EZ je dobrovolný projekt stejně jako EU!

Tak si to zas.aný referendum vyžádejte peticí!

P. Čech 7.7.2015 8:00

Ono totiž např. občané Švýcarska velmi dobře vědí, proč nechtějí vstoupit do EU. A chcete snad tvrdit, že švýcarský politický a ekonomický systém nefunguje?

Najdete na Lidovky.cz