• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Oprava děr na silnici.

Oprava děr na silnici. | foto: Twitter Ředitelství silnic a dálnic

Schillerová dá krajům čtyři miliardy na opravy silnic, další dvě putují z evropských peněz

  •   17:32aktualizováno  17:59
Praha - Ministerstvo financí uvolnilo z letošního rozpočtu krajům čtyři miliardy korun na opravy silnic 2. a 3. tříd. Další dvě miliardy kraje dostanou z evropských peněz. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Šest miliard korun kraje na silnice dostaly i loni, dodala Schillerová.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun. Ke konci května činil schodek rozpočtu 255 miliard korun.

Víme, kdy skončí věčná zúžení na D1. Některé úseky budou opravené dřív

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že Evropská komise Česku snížila částku v chystaném Integrovaném regionálním operačním programu z 12,8 na 10,6 miliardy korun. Důvodem je podle ní postoj komise, která neuznala výstavbu obchvatů měst jako tzv. zelený cíl, tedy zlepšení životního prostředí. „S kraji tak bude debata přes Státní fond dopravní infrastruktury,“ uvedla.

Kraje mají ve správě 49 000 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Ministerstvo dopravy spravuje dálnice a silnice první třídy, těch je asi 7000 kilometrů. Krajům nepatří jen silnice, ale i mosty. Ty jsou mnohdy ve velmi špatném technickém stavu a jejich opravy jsou nákladné. Ze zhruba 15 000 mostů v Česku jich kraje spravují 12 000.

Autor: ČTK