Diskuse k článku: Živnostníci zaplatili na daních 40krát méně než zaměstnanci

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 4
  • Poslední: 22.4.2012 16:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Fiala 22.4.2012 8:53

Soukromý doprace - jedinec, soukromá sféra ekonomik

Živnostníka dopravce stojí profesionální řidičák 60 000,-Kč a mnoho dalších Kč ročně, aby mohl vůbec jezdit vozem, který mu zajišťuje obživu, a navíc musí mít další řidičák na osobní vůz. O ceně nafty nemluvě. Víme kolik % je DPH z ceny nafty, dělané z ruské ropy? V EU západnější je to asi 50% z koncové ceny, v USA asi 25% (chápou, že je to komodita podobná základní potravině - chléb, mléko, maso, káva-čaj).

A o kterých zaměstnancích se píše. O těch ve státních institucích či o těch v soukromé sféře? Ti ve státních institucích žijí z toho co odpracují a vyrobí a prodají zaměstnanci v soukromé sféře a to co z jejich výkonu přijde do státního rozpočtu. Z těchto Kč dostanou mzdy zaměstnanci ve státních institucích - od presidenta, poslanců, senátorů, vládních, soudních, krajských, městských "úředníků", policistů, hasičů, zdravotníků a lékařů, středních vysokých škol studentů a hodnostářů, atd. a současní důchodci "čerství i ti nad "hrobem".

M. Roček 21.4.2012 6:44

a co DPH

Zase jednostranný pohled, jak jsou podnikatelé špatní. Srovnal přitom někdo, kolik zaplatí na DPH živnostník a kolik zaměstnaec?

M. Charouz 21.4.2012 6:48

Re: a co DPH

Vzhledem k tomu, že zaměstnanec nemůže nárokovat vratku DPH, plácáte blbosti.

M. Chlup 22.4.2012 16:27

Re: a co DPH

A víte vůbec co je to DPH? OSVČ si může vybrat, zda bude plátcem DPH nebo ne, až od určité výše obratu musí být plátce DPH. Plátcem DPH může být i pokud daní paušálem. Pro plátce DPH je celé DPH zcela neutrální, nic na něm nevydělá a neprodělá. Je zcela jedno kolik je sazba DPH.

Pokud OSVČ není plátcem DPH, tak si DPH nemůže odečítat, ale také je nemusí fakturovat.

Ale tato debata nemí nic společného s tématem článku, kde se píše o daních, co platí OSVČ. Není tam bohužel jednoznačně napsáno, že pokud OSVČ má příjmy 450 000, tak aniž by si cokoli odečet (hypotéka, pojištění, manželka, děti atd.), tak nezaplatí ani korunu daní a pokud má ještě děti, tak mu dokonce daně platí stát.

To je podle mého názoru nenormální.

BTW: jsem také OSVČ, daním ale výdaji a platím daně dost vysoké. Ale kdybych danil paušálem, bylo by to ještě více.