Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stavební firmy velmi zajímají 'zelené peníze'

Ekonomika

  9:18
PRAHA - Vládní program Zelená úsporám si získává mezi stavebními firmami stále větší popularitu. A to přesto, že o dotace na podporu ekologického vytápění a energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách není zatím příliš velký zájem ze strany lidí, pro které je určen.
Stavba (ilustrační foto)

Stavba (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Státní fond životního prostředí, který program Zelená úsporám spravuje, ke včerejšímu dni registroval 9001 přihlášených firem. Téměř tři a půl tisíce z nich již bylo zařazeno do programu a může provádět zateplování dotované z programu. "Naším cílem je, aby se mohla zapsat každá společnost, která projeví zájem a splní základní podmínky," řekla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Od vstupu do programu Zelená úsporám si firmy slibují do budoucna příliv nových zakázek. Ve hře je totiž celkem 25 miliard korun, které zaplatilo Japonsko České republice za takzvané emisní povolenky a které stát hodlá použít k dotování zateplování rodinných domů a nepanelových bytových domů, staveb nízkoenergetických domů, instalací ekologických nízkoemisních kotlů na biomasu nebo účinných tepelných čerpadel.

Provedení práce certifikovanou firmou je podmínkou, aby byla státní dotace vyplacena. Použity musí být i schválené materiály a technologie. Pomalý rozjezd programu naznačuje, že by se v Česku do konce roku 2012 nemuselo najít dost zájemců, kteří vyčerpají všechny peníze určené na dotace. Podle dohody s Japonskem by pak musela Česká republika nevyčerpané peníze vrátit.

Zatímco počet firem se pohybuje v tisících, zájemců o dotace přibývá velice zvolna. Mohou za to i zmatky, které zahájení projektu provázely. Řada lidí si také stále ještě rozmýšlí, zda program využít, nebo teprve připravuje projekt. Dalšímu rozšíření však má pomoci i pět bank, které se v červenci zapojily do projektu. Banky umožňují nejen podat žádost přímo na svých pobočkách, ale přišly také se zvýhodněnými úvěry na financování investic, které jsou podpořeny dotací Zelená úsporám.

Podle aktuálních informací eviduje fond 53 žádostí přijatých prostřednictvím krajských pracovišť. Dalších 13 žádostí bylo přijato v bankách, které na programu Zelená úsporám spolupracují.
Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...