Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Hon na stavebniny je pryč, vrátí se i slevy. Drahé energie trápí výrobce zdiva a dalších materiálů


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Letošní rok bude v cenách stavebního materiálu rozhodně klidnější, než byl ten loňský. Panika je pryč a vrací se čitelná pravidla. Vývoj z posledních měsíců ukazuje, že kde byly ceny na extrémech, tam padají směrem k normálnějším – byť stále vysokým – hodnotám. Zhruba od poloviny loňského roku je jasné, že se bude méně stavět – a tomu odpovídá i trh. Sklady se plní, obchodníci se zase musejí snažit, aby něco prodali.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Předpokládat se letos prakticky s jistotou dají dva jevy. Výrobci se budou snažit rostoucí ceny energií a vůbec všeho, co sami potřebují, promítnout do cen. Jenže drahé hypotéky zabrzdí výstavbu takovým způsobem – a to i v okolních zemích –, že zákazník bude zase, přinejmenším u části materiálu, chvíli pánem.

Ceny stavebních materiálů jsou v současnosti o desítky procent vyšší, než byly před dvěma lety. Izolační vaty, polystyren nebo plastové trubky na sanitu stojí více než dvojnásobek. Výrazně dražší jsou cihly, tvárnice a prakticky veškerý dřevěný materiál včetně trámů a desek. Situace je ale mnohem lepší, než byla například loni na jaře. U dřeva je zase klidnější než během paniky v roce 2021, kdy si, zjednodušeně řečeno, Američané zavření doma během pandemie začali vylepšovat své dřevěné terasy a vůbec dřevěné domy, a ve výsledku způsobili zásadní nedostatek dřeva a raketový růst cen i v Evropě.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...