Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Hon na stavebniny je pryč, vrátí se i slevy. Drahé energie trápí výrobce zdiva a dalších materiálů


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Letošní rok bude v cenách stavebního materiálu rozhodně klidnější, než byl ten loňský. Panika je pryč a vrací se čitelná pravidla. Vývoj z posledních měsíců ukazuje, že kde byly ceny na extrémech, tam padají směrem k normálnějším – byť stále vysokým – hodnotám. Zhruba od poloviny loňského roku je jasné, že se bude méně stavět – a tomu odpovídá i trh. Sklady se plní, obchodníci se zase musejí snažit, aby něco prodali.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Předpokládat se letos prakticky s jistotou dají dva jevy. Výrobci se budou snažit rostoucí ceny energií a vůbec všeho, co sami potřebují, promítnout do cen. Jenže drahé hypotéky zabrzdí výstavbu takovým způsobem – a to i v okolních zemích –, že zákazník bude zase, přinejmenším u části materiálu, chvíli pánem.

Ceny stavebních materiálů jsou v současnosti o desítky procent vyšší, než byly před dvěma lety. Izolační vaty, polystyren nebo plastové trubky na sanitu stojí více než dvojnásobek. Výrazně dražší jsou cihly, tvárnice a prakticky veškerý dřevěný materiál včetně trámů a desek. Situace je ale mnohem lepší, než byla například loni na jaře. U dřeva je zase klidnější než během paniky v roce 2021, kdy si, zjednodušeně řečeno, Američané zavření doma během pandemie začali vylepšovat své dřevěné terasy a vůbec dřevěné domy, a ve výsledku způsobili zásadní nedostatek dřeva a raketový růst cen i v Evropě.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat