Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Právo na stávku podle advokáta. Co (ne)smí zaměstnavatel a co hrozí zaměstnancům?


Protest zaměstnanců společnost Nexen Tire před velvyslanectvím Korejské republiky kvůli situaci ve firmě. (31. ledna 2023) | foto: ČTK

Premium Přehledně
Stávka v žateckém Nexenu pokračuje –⁠ vedení firmy mezitím sice přislíbilo zvýšení mezd, nic konkrétního ale zatím neuvedlo. Může zaměstnavatel zvýhodňovat ty, kdo se stávky neúčastní? A kdy je stávkování zcela zakázáno? Lidovky.cz přinášejí přehled práv a povinností zaměstnavatelů i stávkujících.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Stávka zaměstnanců a odborů korejské firmy Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku je legální. Krajský soud v Ústí nad Labem včera podle odborářů totiž zamítl návrh vedení továrny na nezákonnost stávky.

„Tvrdili, že stávka je nelegální, takže teď mají rozhodnutí soudu, že to tak není. Je to také vzkaz zaměstnancům, že se nemají čeho bát,“ uvedl předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Vyjádření soudu bylo podle něj zasláno odborové organizaci datovou schránkou.

Zaměstnanci firmy, jež vyrábí pneumatiky pro osobní auta, tam zahájili v úterý stávku kvůli nespokojenosti se mzdami. To by se ale mohlo změnit. „V současné době připravujeme zvýšení mezd k 1. březnu 2023,“ řekl pro CNN Prima News ředitel podniku Kim Soo Cheol.

Konkrétní podoba zvýšení ještě není známa a stávka i jednání se asi protáhnou. Vedení firmy si totiž nechalo týden na rozmyšlenou, situaci chce probrat s korejským majitelem. Ve firmě pracuje 1100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců a aktivně se do ní zapojilo přes 190 z nich.

Odboráři už loni vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl kompromisní dohodu, o níž se jednalo poslední čtyři roky.

Podobně rozsáhlá stávka se v Česku odehrála stávka již před téměř osmi lety. Tehdy se do devítidenního protestu v brněnské firmě vyrábějící převodovky IG Watteeuw zapojilo přes 200 z celkových 300 zaměstnanců. Ti tehdy protestovali proti povinným mimořádným směnám.

Současný protest ukázal v žateckém Nexenu, že kolem stávek panuje dost nejasností. Lidovky.cz proto přinášejí krátký přehled práv zaměstnavatele a stávkujících. Přiblížil je Michal Peškar, specialista na pracovní právo a partner pražské kanceláře Randl Partners.

Protestovat na pracovišti lze

V pracovním právu není řečeno, že by zaměstnanec nemohl stávkovat přímo v místě zaměstnání. Zaměstnanci ovšem nesmí být bráněno v účasti na stávce ani nesmí být donucován k účasti.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat