Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Právo na stávku podle advokáta. Co (ne)smí zaměstnavatel a co hrozí zaměstnancům?


Protest zaměstnanců společnost Nexen Tire před velvyslanectvím Korejské republiky kvůli situaci ve firmě. (31. ledna 2023) | foto: ČTK

Premium Přehledně
Stávka v žateckém Nexenu pokračuje –⁠ vedení firmy mezitím sice přislíbilo zvýšení mezd, nic konkrétního ale zatím neuvedlo. Může zaměstnavatel zvýhodňovat ty, kdo se stávky neúčastní? A kdy je stávkování zcela zakázáno? Lidovky.cz přinášejí přehled práv a povinností zaměstnavatelů i stávkujících.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Stávka zaměstnanců a odborů korejské firmy Nexen Tire Europe u Žatce na Lounsku je legální. Krajský soud v Ústí nad Labem včera podle odborářů totiž zamítl návrh vedení továrny na nezákonnost stávky.

„Tvrdili, že stávka je nelegální, takže teď mají rozhodnutí soudu, že to tak není. Je to také vzkaz zaměstnancům, že se nemají čeho bát,“ uvedl předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Vyjádření soudu bylo podle něj zasláno odborové organizaci datovou schránkou.

Zaměstnanci firmy, jež vyrábí pneumatiky pro osobní auta, tam zahájili v úterý stávku kvůli nespokojenosti se mzdami. To by se ale mohlo změnit. „V současné době připravujeme zvýšení mezd k 1. březnu 2023,“ řekl pro CNN Prima News ředitel podniku Kim Soo Cheol.

Konkrétní podoba zvýšení ještě není známa a stávka i jednání se asi protáhnou. Vedení firmy si totiž nechalo týden na rozmyšlenou, situaci chce probrat s korejským majitelem. Ve firmě pracuje 1100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců a aktivně se do ní zapojilo přes 190 z nich.

Odboráři už loni vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl kompromisní dohodu, o níž se jednalo poslední čtyři roky.

Podobně rozsáhlá stávka se v Česku odehrála stávka již před téměř osmi lety. Tehdy se do devítidenního protestu v brněnské firmě vyrábějící převodovky IG Watteeuw zapojilo přes 200 z celkových 300 zaměstnanců. Ti tehdy protestovali proti povinným mimořádným směnám.

Současný protest ukázal v žateckém Nexenu, že kolem stávek panuje dost nejasností. Lidovky.cz proto přinášejí krátký přehled práv zaměstnavatele a stávkujících. Přiblížil je Michal Peškar, specialista na pracovní právo a partner pražské kanceláře Randl Partners.

Protestovat na pracovišti lze

V pracovním právu není řečeno, že by zaměstnanec nemohl stávkovat přímo v místě zaměstnání. Zaměstnanci ovšem nesmí být bráněno v účasti na stávce ani nesmí být donucován k účasti.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...