Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Expo 2030 budou hostit Saúdové. Tajně porazili konkurenty z Evropy i Asie

Hlavní město Saúdské Arábie Rijád bylo vybráno jako hostitel Světové výstavy Expo v roce 2030. (28. listopadu 2023) foto: ČTK

Členské státy Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) vybraly Rijád jako dějiště světové výstavy Expo v roce 2030. Hlavní město Saúdské Arábie v hlasování porazilo Řím a jihokorejský Pusan. Saúdská Arábie se chce v roce 2030 prezentovat s mottem „Doba změny: Vést planetu k prozíravému zítřku“.
  20:46

V neveřejné volbě konané na předměstí Paříže získala saúdskoarabská metropole 119 hlasů ze 165 a po oznámení výsledku následoval jásot vítězné delegace, píše agentura AP.

Saúdové ve snaze přesvědčit ostatní členské země spustili ve francouzské metropoli rozsáhlou marketingovou kampaň, která zahrnovala i výstavu s názvem Rijád 2030 pořádanou nedaleko Eiffelovy věže. Pusan v úterním hlasování dostal 29 hlasů, Řím pouze 17.

Dosud poslední světová výstava se konala také na arabském poloostrově, na přelomu let 2021 a 2022 ji hostila Dubaj po odkladu způsobeném pandemií covidu-19. V roce 2025 má Expo uspořádat japonská Ósaka.

Světové výstavy se konají už více než 150 let a v minulosti byly platformou pro uvedení revolučních vynálezů včetně žárovky nebo pro odhalení ikonických staveb, jako je samotná Eiffelova věž, bruselské Atomium nebo vyhlídková věž Space Needle v americkém Seattlu.

Jak uvádí AP, z výstav se postupně stala nejen oslava lidské vynalézavosti, ale také příležitost pro hostitelská města nastartovat ekonomický růst a získat si globální renomé.

Saúdská Arábie se chce v roce 2030 prezentovat s mottem „Doba změny: Vést planetu k prozíravému zítřku“. Ropná velmoc ve svém plánu nastínila vybudování nové sítě veřejné dopravy a futuristického areálu ve snaze ukázat „vizi země být průkopníkem udržitelné budoucnosti pro města a jejich komunity“.

Světové výstavy se konají vždy jednou za pět let a trvají většinou půl roku. Jednotlivé státy na nich představují své expozice většinou ve vlastních pavilonech, akce navštěvují desítky milionů lidí.

1. října 2021

Autoři: ,