Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svit Zlín – Baťova továrna se probouzí ze špatného snu

Ekonomika

  7:05
ZLÍN - Zeď uprostřed města padla až v roce 2008. Nejde přitom o Berlín, ale Zlín. Ovšem stejně jako v Berlíně, i ve Zlíně začalo město opravdově ožívat až poté, co se vypořádalo se svojí zdí.

Areál někdejšího Svitu se postupně probouzí. Nyní jsou na řadě budovy 14 a 15 (na snímku vpravo uprostřed), svou vnější podobu ale příliš nezmění – zůstane i lanovka mezi střechami. foto: Miloš Šenkýř, Lidové noviny

Ta obklopovala obří areál Svitu, továrny, která měla obouvat celý východní blok. Továrnu založil koncem devatenáctého století Tomáš Baťa s bratrem Antonínem a sestrou Annou.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

Obuvnický podnik byl v roce 1945 znárodněn a v roce 1949 přejmenován na Svit. Dlouhé roky po sametové revoluci byl areál továrny, která stojí netypicky v samém srdci města, zavřený, rozprodávaly se budovy a majetek.

První výraznější oživení nastalo až poté, kdy byl v roce 2004 zrekonstruován slavný Baťův mrakodrap „jednadvacítka“. Do reprezentativní budovy se pak nastěhoval finanční a krajský úřad. Pětašedesát hektarů areálu obuvnické továrny si nakonec rozparcelovaly soukromé firmy.

Sídlo firmy Baťa ve Zlíně

Uchytily se zejména ty podnikající ve strojírenství. Například Svit Machinery, vyrábějící stroje na výrobu bot. Nebo ZPS – frézovací stroje, společnost, která vakuově kalí kov a jinak ho tepelně zpracovává. Své místo si v areálu našly i spediční firmy a velkosklady. Třeba Vilco Export-Import, firma prodávající speciální stavební materiál.

V areálu je také Muzeum obuvnictví, lidé zde najdou i bankomaty, pojišťovnu a poštu. Přes komplex si mohou zkrátit cestu k železničnímu nádraží. Oblíbená je i kavárna v nejvyšším patře „jednadvacítky“, z které návštěvníci mohou sledovat celé město. Radnice navíc koupila dvě budovy v komplexu a plánuje zde udělat kulturní centra. V bývalé továrně se lze i najíst.

Autoři: