Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Systém červená černá na ruletě z vás boháče neudělá. Lidé na něj přesto slyší

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Internetový systém červená černá vás místo „zaručené“ výhry v ruletě spolehlivě připraví o peníze. Nejenže nefunguje, ale navíc je to hodně starý a dávno vyzrazený trik.
Internetová ruleta – ilustrační foto.

Internetová ruleta – ilustrační foto. foto: Reprofoto

Je to vlastně dojemný příběh. Chudý mladík se usilovně snaží vydělat nějakou korunu. Začne studovat vysokou školu, na které mu profesor prozradí velké tajemství, totiž systém výhry v ruletě.

Opatřen tímto know-how začne hrát v internetových kasinech a brzy je z něj milionář. Altruisticky se pak rozhodne podělit o své znalosti s ostatními, aby také potrápili majitele kasin a vydělali na „znalostech“.


Systém červená černá, který zaručeně nefunguje

Poučení návštěvníci webu se podobnou reklamou zřejmě nenechají zmanipulovat, ale v ní popisovaný systém zaručených výher v ruletě rozhodně stojí za pozornost. Strategie je založena na sázce na barvu a zdvojnásobování vkladu při prohře.

„Tento sázecí postup je velmi dobře známý už léta a označuje se jako martingalová strategie,“ vysvětluje docent Petr Lachout z katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky Matematicko-fyzikální fakulty UK. Martingal pro svoji jednoduchost přímo svádí k vyzkoušení, ale při daných pravidlech zaručuje pouze prohru.

Tajemství, které nebylo

Martingalová strategie vznikla pravděpodobně ve Francii už v 18. století. Tehdy byla populární při házení mincí, známé hře „panna nebo orel“. Obdobou je právě sázení na červenou nebo černou v ruletě.

ČTĚTE TAKÉ:

Teoreticky je výhra možná, ale má to několik háčků: „Pokud by hráč měl neomezený kapitál a bylo by možno vsadit libovolnou sumu, pak by opravdu mohl teoreticky vyhrát. V praxi jsou však oba tyto předpoklady porušeny,“ upřesňuje docent Lachout.

Problém neomezeného kapitálu je evidentní. Každý hráč se dostane do situace, kdy už jen těžko může svůj vklad zdvojnásobit. Porušení druhého předpokladu deklarují sama internetová kasina. Mají totiž nastaven limit maximální povolené sázky. Pokud zdvojnásobení sázky znamená překročení limitu, odchází hráč opět s prohrou.

Zruinování hráče? Stoprocentně

„Při dlouhodobém používání martingalové strategie dojde k zruinování hráče s pravděpodobností jedna – tedy se stoprocentní pravděpodobností,“ potvrzuje docent Petr Lachout, který provedl také příslušnou matematickou analýzu problému. 

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě matematických důkazů můžeme připojit i další argument. Internetová kasina zřejmě jen těžko budou v reklamách nabízet informace, které by je mohly v důsledku zruinovat. 

Hazardním hrám však nemůžeme upřít, že v minulosti inspirovaly matematiky k řešení otázek spojených s náhodou. Šlo třeba o výpočty pravděpodobností v karetních hrách, spravedlivé rozdělení banku, pokud musela hra skončit před sehráním všech kol, nebo o nastavování a přepočty kurzů dostihových sázek.  

Kdo nehraje, neprohraje

Ruleta - ilustrační foto

Internetové služby a hráčská vášeň dávají v poslední době hazardu nový rozměr. Virtuální kasina přímo vybízejí k otázce, která s vysokou hrou souvisí odjakživa. Nešidí se tu? Dost dobře to není možné, protože jde o licencovanou činnost regulovanou zákonem, a především to není nutné.

„Pravidla hazardních her jsou nastavena tak, aby provozovateli zaručila stálý a stabilní zisk. Pro hráče jsou obecně nevýhodná,“ vysvětluje docent Lachout. Proto nelze pro ruletu, loterie ani výherní automaty sestavit strategii, která by přinášela hráči dlouhodobě zisk

Jinou kapitolou jsou karetní hry, u kterých závisí případný úspěch také na znalostech a schopnostech hráče. Donedávna vypadala nadějně karetní hra Blackjack. „Po změně pravidel se zdá, že už vyhrávající strategie není. Ale pokud vím, ještě to nikdo přesně nespočetl,“ uzavírá docent Petr Lachout z Matematickofyzikální fakulty UK. Jednoduše tedy můžeme konstatovat, že kdo nehraje, neprohraje.

Autor: