Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Levné čínské zboží zaplavuje Unii. Němci tlačí na revizi celní politiky

ilustrační snímek foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Německo usiluje o zrušení daňové úlevy, která zejména čínským e-shopům umožňuje prodávat své výrobky na evropském trhu za velmi nízké ceny. Těží z ní například internetové obchody Shein a Temu, které jsou právě i kvůli cenové výhodnosti po celé Evropě stále oblíbenější. Pokud by se povedlo daňové a celní parametry změnit, mohlo by čínské zboží v Evropě citelně zdražit.
  9:30

Kritici čínských internetových obchodů opakovaně volají po revizi celní politiky. Podle současných unijních předpisů totiž balíčky zakoupené online v zemích mimo Evropskou unii nepodléhají clu, pokud je jejich hodnota nižší než 150 eur, a tedy zhruba 3 700 korun, píše agentura Reuters.

Také díky unijním pravidlům může řetězec Shein nabízet dámské šaty na unijním trhu i za méně než 8 eur. Podobně je to i v případě chytrých hodinek, nabíječek nebo další elektroniky. Nyní se ale ozvali zástupci německé maloobchodní asociace Handelverband Deutschland, kteří lobbují u německé vlády a tlačí na změny.

Podle německých maloobchodníků nastavená daňová úleva podporuje masivní příliv malých balíčků z asijských trhů do Evropské unie a celní orgány kvůli tomu nemají dostatečné kapacity na to, aby kontrovaly, jestli všechny importované produkty skutečně splňují stanovená unijní pravidla.

Německo revizi nejspíš podpoří

Zdá se, že německá vláda na volání maloobchodníků slyší. Agentura Reuters uvedla, že spolkový ministr financí Christian Lindner již naznačil, že Německo skutečně zrušení daňové úlevy, ze které v praxi těží zejména asijské internetové obchody, skutečně podpoří. Německé ministerstvo financí zatím uvedlo, že vítá iniciativu i návrhy, které by vedly k přizpůsobení unijního celního práva aktuálním výzvám, které souvisí mimo jiné s rozmachem internetových obchodů.

Případná revize ale může mít na podnikání čínských internetových obchodů v Unii fatální důsledky. Třeba Shein se aktuálně připravuje na to, že v příštích měsících vstoupí na burzu cenných papírů. Vedení internetového obchodu zatím agentuře Reuters uvedlo, že dodržuje všechny příslušné právní předpisy ve státech, ve kterých působí, což se týká i nastavených celních a daňových parametrů.

„Navzdory některým a poměrně rozšířeným mylným představám dokážeme udržovat nízké ceny našich výrobků díky našemu obchodnímu modelu, který je postavený na technologiích i flexibilním dodavatelském řetězci,“ napsal zástupce e-shopu Shein.

Podobné je to v případě společnosti Temu, která i s e-shopem Shein svádí v posledních měsících silné konkurenční boje. „Hlavní faktory, které stojí za naší rychlou expanzí, souvisejí s efektivitou dodavatelského řetězce a provozní zdatností, kterou jsme si za několik let dokázali vypracovat,“ komentuje tiskový mluvčí značky Temu, za kterou stojí čínský internetový prodejce Pinduoduo.

Unie se návrhu bude věnovat po volbách

Návrh celní reformy už během letošního března schválil i Evropský parlament. Dále se mu ale bude věnovat až jeho nové složení, které vzejde z červnových voleb. Evropská komise k návrhu už dříve uvedla, že osvobození od dovozní daně podněcuje některé prodejce k neférovým praktikám a mnohdy se snaží stanovené daňové úlevy využívat i ve chvílích, kdy je hodnota zásilky vyšší. Podle Komise se v roce 2023 do Evropské unie dostaly zhruba dvě miliardy zásilek z nečlenských států s nižší než 150eurovou hodnotou.

Západní internetové obchody, mezi které se řadí třeba Amazon nebo e-Bay, však před podobným krokem varují. Mohl by totiž v praxi zvýšit obchodní tření i mezi Unií a Spojenými státy americkými.

Autor: