Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tisíc a jedna noc zaujala. Zázrak ve sledovanosti se ale nekonal

Média

  11:43aktualizováno  13:37
PRAHA - Turecká telenovela Tisíc a jedna noc splnila povinnost a stala se nejsledovanějším pořadem nedělního večera. Avšak důvod k oslavám televize Nova zatím nemá. Konkurenci předstihla jen mírně.

Tisíc a jedna noc foto: Markíza

1 341 000 diváků upoutal v neděli večer první díl romantického seriálu Tisíc a jedna noc, zkráceně nazývaný podle hlavní hrdinky Šeherezáda. Na novinku v nováckém programu se tak dívalo 30,86 procenta všech diváků starších 15 let sledujících v neděli večer televizi.

Pořady konkurenčních televizí se ale nenechaly zahanbit. Čtvrtý díl Smrtonosné pasti sledovalo na Primě přes milion diváků (1 062 000), český film Bekyně mniška na ČT1 si pustilo asi 900 tisíc diváků a dokumentárnímu pořadu Až dojde ropa – drsné varování na ČT2 dalo přednost přes 200 tisíc lidí.

Zaujala hlavně ženy
Poté co Nova oznámila nasazení telenovely Tisíc a jedna noc v hlavních vysílacích časech, stala se nejdiskutovanějším pořadem jarních vysílacích schémat českých televizí. Někteří Šeherezádu zatracovali, ještě než viděli první díl, jiní věřili v její fenomenální úspěch po vzoru Slovenska.

Potvrdili se ale předpoklady, že večerní romantika zaboduje především u žen: "Nový romantický seriál zaujal svým prvním dílem především ženy – dvě třetiny jeho diváků tvořily ženy starších 15 let," uvedla tisková mluvčí Novy Michaela Fričová.

Šeherezáda teprve udeří
Nova z prvního výsledku sledovanosti zklamaná není: "Sledovanost každého seriálu se buduje během prvních týdnů, takže by bylo nesmyslné hodnotit jeho výsledek první den. Jediní, kdo nakonec budou rozhodovat o úspěchu tohoto formátu, jsou televizní diváci," řekla Fričová. 

Televize věří, že si čeští diváci tento seriál navzdory všem předsudkům oblíbí. "A pokud budou diváci nespokojení, máme dostatek silných pořadů, které do našeho programu můžeme zařadit," připustila Fričová možné změny v programu, pokud by Tisíc a jedna noc ztrácela na sledovanosti. 

Pro srovnání

(sledovanost vybraných pořadů TV Nova ve věku 15-54 let)

Návrat seriálu TV Nova Comeback začátkem února přilákal 1 220 tisíc diváků u obrazovek (46,17 %).

První díl původního komediálního seriálu z fotbalového prostředí Okresní přebor sledovalo téměř 1 600 000 diváků (53,27 %).

První přímý přenos semifinále talentové soutěže Talentmania sledovalo 1 098 000 diváků (29,8 %).

Sledovanost původního dílu Dokonalého světa televize nezveřejnila, ale druhý díl viděl necelý milion diváků (27 %).

Telenovela srazila cenu akcií CME
Nasazení turecké telenovely pět večerů v týdnu se nepříjemně projevilo na akciích vlastníka Novy, společnosti CME. Ty minulý týden na pražské burze zaznamenaly největší propad, a to o 2,4 procenta. Vliv na pokles akcií ale měly i přesuny podílů v akcionářské struktuře, jak uvedl server Euro.cz.

Telenovela Tisíc a jedna noc ale boj ve sledovanosti vyhrála, na což akcie CME v pondělí zareagovaly mírným růstem.

Autor: