Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

J&T peníze od zadlužené CEFC stále nemá, zní z firmy. Tvrdík lže, napsal Tkáč

Ekonomika

  10:19aktualizováno  23:58
PRAHA - Spolumajitel a zakladatel firmy J&T Patrik Tkáč na svém Twitteru napsal, že Jaroslav Tvrdík lže. Místo toho, aby Tvrdík poslal peníze, měl prý podat 40 předběžných opatření. Tkáč tak reagoval na tvrzení od šéfa „evropské“ CEFC, že banka J&T odmítá přijmout splátku. Tvrdík pod příspěvkem od Tkáče kontroval tím, že bylo předběžných opatření pouze pět, navíc je následně stáhl. Termín k zaplacení byl v pátek odpoledne. J&T ale nemá žádné informace, že by ji CITIC Group dluh 450 milionů eur za CEFC Europe uhradila, řekl ČTK zdroj z firmy.

Jaroslav Tvrdík foto:  Petr Topič, MAFRA

Poté, co ve čtvrtek J&T Private Investments (JTPI) uvedla, že CEFC neuhradila v dohodnutém termínu všechny pohledávky, se k situaci nejprve vyjádřila samotná skupina CEFC. Podle CEFC China jsou peníze připravené a termín k zaplacení byl domluvený až na pátek.

K tomu však podle zdroje ČTK z J&T nedošlo, společnost podle něj nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group v pátek uhradila dluh 450 milionů eur. CEFC na dotaz ohledně zaplacení během odpoledne nereagovala.

V prohlášení napsala, že CEFC China považuje převzetí CEFC Group (Europe) Company a jejích aktiv v Česku skupinou J&T za nepřátelské a je připravena podniknout právní kroky. To ale z jejího webu v pátek večer zmizelo a nahradilo ho čtvrteční vyjádření J&T společně s výzvou, že se lidé mohou v souvislosti se svým zaměstnáním nebo spoluprací se CEFC obracet na nové členy představenstva Dušana Palcra a Petera Kubíka.

J&T ve čtvrtek sdělila, že ke změnám přistoupila i proto, že získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, jimiž chtěla bránit věřitelům ve výkonu akcionářských práv.

Odvolaný místopředseda evropské CEFC Jaroslav Tvrdík v páteční večerní zprávě na Twitteru uvedl že „nebýt včerejších (čtvrtečních) úkonů a při dodržení zákonné povinnosti součinnosti věřitele, bylo uhrazeno.“

18.května 2018 v 23:16, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 23:31

Uvery se maji platit vcas. Souhlas. Nase ale byly sporne predcasne zesplatneny. Puvodni termin byl 31.7.2018. V utery dostal CITIC/CEFC China termin zaplaceni do dneska do 14.00. Nebyt vcerejsich ukonu a pri dodrzeni zakonne povinnosti soucinnosti veritele, bylo uhrazeno.

Twitterový střet s Tkáčem

V pátek ráno Tvrdík na Twitter napsal, že J&T odmítá přijmout peníze, i přestože je CITIC (čínský konglomerát, který po změnách v Číně CEFC převzal) k zaplacení za CEFC China řádně zmocněn.

18.května 2018 v 01:01, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 10:16

Hlava XII. Zakon nepocita s tim, ze veritel nechce zpet svoje penize. J&T bezduvodne odmita prijmout penize, prestoze je CITIC k zaplaceni CEFC China radne zmocnen. https://t.co/Q5D2zdwd8f

Tato reakce nenechala klidným Patrika Tkáče, který se jinak na veřejné síti příliš nevyjadřuje. Spolumajitel J&T napsal: „Jarda (Tvrdík) lže. Obrovské úsilí najít dohodu, ale stále bez úspěchu. Místo placení podal 40 předběžných opatření. Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče,“ napsal Tkáč v originále na Twitteru slovensky.

18.května 2018 v 07:34, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 10:16

Jardo klame. Obrovské úsile nájsť dohodu ale stále bez úspechu. Namiesto platenia podal 40 predbežných opatrení. Sme pripravený okamžite prijať platbu zákonnou cestou a odovzdať klúče. https://t.co/xqbfh3Zacr

J&T Private Investments (JTPI) je připravena k dalším jednáním se společností CITIC o splacení závazků CEFC. Ve stanovených lhůtách ale nebyl dohodnutý způsob splacení, proto J&T začala chránit svou investici, uvedl v pátek mluvčí JTPI Petr Málek.

Pod Tkáčovým příspěvkem reagoval i Jaroslav Tvrdík: „Páťo, bylo jich pět (předběžných opatření).“ Tvrdík dále tvrdí, že opatření podal, protože protistrana zpochybňovala právní garanci předsedy představenstva CITIC Group. „Po dohodě o zaplacení byla všechna ztažena a byl jsi o tom informován,“ napsal Tvrdík.  

18.května 2018 v 08:24, příspěvek archivován: 18.května 2018 v 10:43

@TkacPatrik Pato, bylo jich pet. Na prikaz CITIC Group v dobe, kdy jste zpochybnovali pravni garanci predsedy predstavenstva CITIC Group. Po dohode o zaplaceni v patek do 14.00 byla vsechna ztazena a byl jsi o tom informovan.

„V jednáních mezi CITIC a JTPI nedošlo ve stanovených lhůtách k dohodě nad způsobem splacení. Ochrana investice byla logickým krokem. K dalším jednáním se společností CITIC jsme připraveni,“ uvedl Málek. Poukázal také na vyjádření dosavadního Tvrdíka, že veškeré závazky vůči skupině J&T budou uhrazeny do dnešního odpoledne. „Jaroslav Tvrdík na twitteru mluví o penězích, kterými dle našich informací CEFC nedisponovala,“ napsal mluvčí JTPI.

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy korun). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. JTPI už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.

Psali jsme o CEFC:

Hrad situaci odmítá komentovat

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v pátek uvedl, že Hrad aktuální záležitost nebude komentovat. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) jde o věc soukromých firem. „Je v zájmu našich firem, aby bylo jasno, kdo je majitel. Doufejme, že se to vyjasní co nejdřív,“ řekl novinářům Babiš. „Myslím si, že je to důležité hlavně ve vztahu k Travel Servisu, což má samozřejmě dopad na naše lidi a další firmy,“ doplnil šéf vlády.

Čínská CEFC si před časem vybrala Česko jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovu Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy korun).

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je stále poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!