Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Co pořídit místo starého kotle? Odborníci radí, podle jakých kritérií vybrat náhradu

Kotlům na zemní plyn dala vláda v rámci dotačních programů vale. Nadto je plynulost dodávek suroviny z Ruska po vypuknutí války na Ukrajině značně nejistá a k tomu ještě její cena strmě roste. I proto domácnosti hledají alternativy způsobu vytápění. Z řešení, které subvencemi podporuje stát, jsou k mání tepelná čerpadla a kotle na biomasu. V čem se liší a jaké jsou jejich silné a slabé stránky?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MT

Jedine kamna Petry, kde se da topit se vsim. :-/

0 0
možnosti
SM

To je teda možností přehršel... Prostě nás drží Putin pod krkem pevně.

1 0
možnosti
BM

+ byl omyl. Omlouvám se. Putin nás nedrží pod krkem. To my se podvolili sami že nebudeme brát plyn od něj. Jiné státy budou brát a ještě za výhodnou cenu. Až čas ukáže kdo byl větší .....

0 0
možnosti
Foto

J87a35n 58P86a58l75l33a57s

4. 5. 2022 10:18

Kolik nás stály dotace na plynové kotle?

3 0
možnosti
BS

Kdopak si vzpomene, jak kdysi "odborníci" radili vytápění elektrickými přímotopy, potom celorepublikové dotace pro přechod na plynové kotle (s pokutami pro ty "zaostalé", setrvávající na neekologickém vytápění kotly na pevná paliva)....

Možná si vzpomenete na "odbornici" "biomasu" Kateřinu Jacques u Krause.

Jaké a na jak dlouho mají pro změnu nyní "odborníci" zaručené recepty, čím topit, podle European Green Dealu? Rv

4 0
možnosti
BM

Ano vzpoměl jsem si. To bylo když se začal stavět Temelín. Tenkrát si někteří přímotopy i zakoupili. No a po změně režimu přišli někteří "chytráci" že tolik elektřiny potřebovat nebudeme a místo původních čtyř reaktorů se postavili jen dva. A vyšly dráže než byl původní rozpočet na čtyři. Zásluhou stoupajících cen materiálů a vstupu Westinghouse. A následky se projevují.

0 0
možnosti
EH

1. Dodávky plynu nezáleží na Rusech ale na naší vládě. Energetická politika je věc jednotlivých států, ne Bruselu. Rusové chtějí ve vlastním zájmu dodávat (tomu kdo platí).

2. Ceny elektřiny a plynu jsou provázané a ceny elektřiny neurčujeme my ale systém, který naše vlády akceptovali z Bruselu. Naše hloupost, když máme Temelín a Dukovany. Mohli jsme přejít na elektřinu.

3. Pokud se necháme stále omezovat šílenou politikou EU a USA budeme za chvíli topit šiškama a naše podniky budou zavírat výroby, kvůli cenám energií. Jsme nejprůmyslovější země Evropy, dnešní politika EU bude znamenat pro nás brutální pokles životní úrovně.

2 6
možnosti
MK

Uhlí bez prolamování limitů máme do roku 2045, automatické kotle by tak vpohodě mohly topit minimálně 23 let a do té doby možná bude dost jaderných elektráren a dalších zdrojů elektrické energie na postupný přechod k tepelným čerpadlům. Státní podpora fotovoltaiky je jenom vysavač na peníze, z malého ostrovního systému, který pořídíte jako stavebnici za 120 tisíc se navýší cena dodavatelů a instalačních firem jak to stát požaduje pomalu na dvojnásobek, přitom mnohem efektivnější by byla podpora nákupu panelů, měničů a akumulátorů než řešení na klíč.

2 0
možnosti
HV

Spíš by mě zajímalo, čím nahradit plynový kotel v bytovém domě ve městě. Už vidím, jak se naše SVJ domlouvá na tepelném čerpadle a solárech na střeše.

5 0
možnosti
RD

Přesně tak. A že takových je. V bytech žije 52 % (5,5 milionu) lidí a kdo mohl, přešel z dálkového vytápění na lokální plynový kotel pro celý dům či přímo plynový kotel do bytu. Jaké mají tito lidé možnosti, kromě elektřiny? Zatím jsem to v žádném článku nenašel.

1 0
možnosti
PL

P50e36t90r 76L74a56b91a26j

3. 5. 2022 16:40

A ještě je možnost zvolit vládu, která se o občany postará. Tedy takovou, která nebude mít za hlavní cíl ostentativně mávat ukrajinskými vlajkami a pořádat tam výlety, ale dohodne dodávky plynu za rozumných podmínek. Rusko nikomu, kdo platí, dodávky plynu nezastavilo. A to přesto, že s ním spousta zemí vede proxy válku.

Pokud někdo blokuje dodávky plynu, tak jsou to naše vlády a aktivisti. A naše oblíbené sankce. Ne Gazprom.

Že se nám někdo nelíbí ještě neznamená, že bychom neměli být schopni se podívat na situaci realisticky. A ne jen skrze své extrapolace, jak Rusko chce dobýt celou zeměkouli a později i celou Sluneční soustavu, a proto s ním musíme vášnivě bojovat i za cenu ekonomického sebezničení.

10 14
možnosti
JB

To jako vazne? K vuli vlastnimu pohodlicku budeme kolaborovat s Putinem. Ze je to vsechno trochu slozitejsi, ze to ovlivnuje i stav celosvetove ekonomiky, vam asi nema cenu vysvetlovat.

7 6
možnosti
ZP

Nejúspornější topení je tzv. ostravská raketa, do petky nasypat uhelný mour, zalít vyjetým olejem a šup s tím do kotle.

0 0
možnosti
HV

Totéž lze udělat se starou holínkou. Pneumatikové peletky jsou poněkud pracné, ale hoří i v popelníku, kam skápnou. Hadry namočené ve vyjetém oleji už nemají takovou výhřevnost. Je to ekologické a bezodpadové. Pozůstatky se vyvezou do lesa na zpevnění cest.

0 0
možnosti
MU

Fotovoltaika je protěžovaný nesmysl. V zimě, když svítíte a topíte fotovoltaika stěží rozsvítí žárovku a v létě když nesvítíte a netopíte je de facto k ničemu. Hlavní je, že jsou na ní dotace. Ve vyhazování peněz z oken patříme k světové špičce.

9 0
možnosti