Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Továrna Tesly přerušila výrobu kvůli požáru. K němu se přihlásili extremisté

Továrna amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína zastavila kvůli výpadku proudu výrobu. (5. března 2024) foto: Profimedia.cz

Továrna amerického výrobce elektromobilů Tesla nedaleko Berlína v úterý ráno zastavila kvůli výpadku proudu výrobu. Závod u obce Grünheide byl evakuován, firma poslala domů tisíce zaměstnanců, řekla agentuře DPA mluvčí společnosti. K sabotáži Tesly se později přihlásili němečtí levicoví radikálové. Braniborský sociálnědemokratický premiér Dietmar Woidke jejich čin odsoudil a označil jej za formu terorismu.
  12:15aktualizováno  14:21

V oblasti poblíž továrny Tesly způsobil nejprve rozsáhlý výpadek proudu hořící sloup elektrického vedení. Elektřinu neměla ani řada německých domácností v okolí, přívod se ale po poledni podařilo obnovit. Podle policie byli hasiči k požáru v oblasti Gosen-Neu Zittau u Berlína přivoláni kolem 05:15 SEČ. „Dotčený sloup elektrického vedení stál volně na poli,“ dodal mluvčí. Po vyhlášení požárního poplachu policie ráno nasadila také policejní vrtulník.

Policie měla od počátku podezření, že jde o žhářství, to se později také potvrdilo. K sabotáži Tesly se totiž později přihlásili němečtí levicoví radikálové, skupina, která se říká Vulkangruppe. „Dnes jsme sabotovali Teslu,“ stojí v jejich psaní. Firmu obviňují z extrémního vykořisťování a požadují úplné zničení továrny gigafactory. „Tesla spotřebovává zemi, zdroje, lidi, pracovníky, a na oplátku každý týden vyplivne 6 000 zabijáckých aut,“ napsali.

V lese jsou aktivisté

Vulkangruppe je německé policii dobře známá. Ta ji už v roce 2021 podezřívala ze žhářského útoku na přívod elektřiny do staveniště Tesly. Členové skupiny tehdy na radikálně levicovém webu Indymedia.org Teslu obvinili, že není ani zelená, ani ekologická, ani sociální.

Část státního lesa v Braniborsku poblíž továrny Tesly obsadilo od minulého čtvrtka zhruba 80 až 100 ekologických aktivistů. Ti protestují proti záměru firmy les vykácet, pokud by se areál Tesly rozšiřoval. Aktivisté si na stromech postavili provizorní obydlí a oznámili, že hodlají vydržet co nejdéle. Proti plánům na rozšíření Tesly se vyslovila také občanská iniciativa Grünheide, která se squattery projevuje solidaritu.

Mluvčí spolku Robin Wood, což je jedna ze skupin, které proti rozšíření areálu Tesly protestují, uvedl, že neví, co mohlo být příčinou incidentu. „Jsme situací naprosto zaskočeni,“ řekl agentuře Reuters do telefonu a dodal, že úplné prohlášení vydají později.

Tesla zahájila výrobu v německé továrně před téměř dvěma roky. Je to její jediná továrna na evropském kontinentě, firma tam při plném provozu vyrábí 6000 vozů týdně a zaměstnává 12 500 lidí. V budoucnosti plánuje Tesla zdvojnásobit kapacitu závodu na 100 gigawatthodin výroby baterií a jeden milion vozů ročně ze stávajícího zhruba půl milionu. Hodlá tak získat dominantní postavení na evropském trhu.

Akcie Tesly v úterý před polednem ztrácely na burze ve Frankfurtu nad Mohanem více než tři procenta. Později ztráty zmírnily a prodávaly se kolem 170 eur za kus.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...