Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

Ekonomika

  18:16
Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u soudu vyslechla realitní magnátka Truong My Lanová, která podle obžaloby zpronevěřila 12,5 miliardy dolarů, tedy téměř 300 miliard korun. Její případ poukazuje na všudypřítomnou povahu korupce ve Vietnamu a jeho rozsudek má být pro ostatní varováním.

Truong My Lanovou, předsedkyni developerské společnosti Van Thinh Phat, ve čtvrtek soud shledal vinnou ze zpronevěry, úplatkářství a porušení bankovních pravidel. Zpronevěřených 12,5 miliardy dolarů odpovídá téměř třem procentům vietnamského hrubého domácího produktu.

Žena byla součástí monstrprocesu, v němž soud posuzoval vinu celkem 85 lidí včetně bývalých centrální bankéřů nebo vysokých vládních úředníků. Verdikty následovaly po pětitýdenním soudním procesu, o němž podrobně informovala přísně kontrolovaná vietnamská státní média, píše britský deník The Guardian.

Lanová v letech 2012 až 2022 zakládala falešné žádosti o úvěr, aby mohla ze saigonské komerční banky (SCB) vybírat peníze. V bance sice neměla přímo výkonnou moc, vlastnila však 91,5 procenta akcií přes nejrůznější prostředníky a nastrčené společnosti. Tyto úvěry představovaly 93 procent všech úvěrů, které banka poskytla.

Nejvyšší zaznamenaný úplatek

Aby podvod zakryli, Lanová a další bankéři SCB předali státním úředníkům 5,2 milionu dolarů, zhruba 123 milionů korun, což představuje největší zaznamenaný úplatek v dějinách Vietnamu. „Peníze byly předávány v polystyrenových krabicích,“ uvedla během soudního procesu Do Thi Nhanová, bývalá vrchní inspektorka Státní banky Vietnamu.

Lanová před soudem řekla, že nastoupila do bankovnictví bez dostatečných zkušeností a své kroky hájila nedostatečným pochopením právních záležitostí. Zároveň požádala soud o shovívavost pro svého manžela, hongkongského podnikatele, a neteř, kteří jsou souzeni jako spolupachatelé.

Úřady před soudním jednáním zabavily více než tisíc nemovitostí patřících Lanové, zatímco soud předvolal téměř 2 700 osob, mezi nimiž bylo i 200 právníků.

„Tento případ nemá obdoby a je milníkem v protikorupčním tažení ve Vietnamu. Jde o největší proces proti soukromé firmě, s největším počtem obviněných, největším počtem důkazů a samozřejmě s největším počtem peněz,“ uvedl právník Nguyen Khac Giang obeznámený s případem.

Lanová obvinění odmítá a už dříve oznámila, že se proti verdiktu odvolá. Trest smrti je u korupčních kauz velmi neobvyklý, píše The Guardian.

Rozsáhlý boj s korupcí

Proces je součástí celostátního boje proti korupci, který vede generální tajemník Komunistické strany Vietnamu Nguyen Phu Trọng. Očistná kampaň, známá také pod názvem Hořící pec, v posledních letech zintenzivnila a vedla k obvinění tisíců lidí včetně vysoce postavených politiků.

V březnu vietnamská vláda oznámila rezignaci svého druhého prezidenta Vo Van Thuonga kvůli údajným nedostatkům, které negativně ovlivnily pohled veřejnosti i pověst strany a státu. Také jeho předchůdce Nguyen Xuan Phuc odstoupil kvůli korupčním skandálům.

„Ať už jsou důvody jakékoli, rezignace dvou prezidentů za méně než dva roky není dobrým znamením pro zemi, která se často chlubí politickou stabilitou,“ řekl právník Nguyen Khac Giang.

Zatímco někteří zásah státu vítají, jiní se ptají, jak mohla korupce v tak obrovském měřítku zůstat tak dlouho nekontrolovaná. „Komentáře na sociálních sítích naznačují, že mnohé šokoval především rozsah skandálu,“ dodal podle deníku The Guardian.

Autor: