Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Třetí souboj seriálů: Šok! Laskavý humor prohrál

Média

  11:00
Překvapivým výsledkem skončilo poslední semifinálové kolo Souboje seriálů České televize. Příznivci moderně pojaté, výpravné a bizarní detektivky přehlasovali laskavý humor Miroslava Donutila.

Cirkus Bukowsky, vítěz třetího semifinále Souboje seriálů foto: ČT

Česká televize se může radovat i bát zároveň. Důvod k radosti je ovšem větší: Souboj seriálů přece jen naznačil své možnosti. Když se v něm poprvé objevil projekt překračující hranice provinčnosti, hlasující diváci to poznali a poslali jej do finále. Jak se na tom projevil například vliv Českého slavíka na Nově, který odsál publikum naladěné na vlnu vepřo-knedlo-zelo, je ovšem ještě další věc.

SOUBOJ SERIÁLŮ:

Vyberte nejlepší seriál všech dob!

Hlasovat můžete od soboty 5. listopadu 2011 ZDE

Důvod k obavám pro Českou televizi může plynout z nároků na případný vznik dalších dílů Cirkusu Bukowsky, pokud si bude chtít seriál udržet laťku nastavenou pilotním dílem. Protože ten byl na české poměry skutečně opulentní, určený publiku s velkými obrazovkami a filmovými nároky. Pro diváky by však jeho natočení bylo s velkou pravděpodobností především pozitivní – i jako precedens do budoucna.

Jak to mají diváci rádi?

Ještě však zpět k poraženému semifinalistovi. Mazáci představovali laskavou, trochu dětinskou českou klasiku – ”tak jak to mají diváci rádi”, čímž se tvůrci rozhodně nijak netajili. A je nutno říci, že pilotní díl v režii Milana Šteindlera nebyl ani nijak obzvlášť pohoršlivě nekvalitní. Naopak, patrně šlo o druhou nejlépe odvedenou práci z šestice bojujících seriálů. Pitvoření překračovalo snesitelnou míru jen ve scéně, kde Marián Labuda představoval ruského mafiána, jinak se herecké výkony těšily solidní úrovní, a to i ve vedlejších rolích – například v případě Petry Špalkové coby dcery hlavního hrdiny.

Miroslav Donutil a Oldřich Navrátil, hvězdy seriálu Mazáci

Trochu na pováženou byly v tomto seriálu ovšem některé zdroje předpokládané legrace – alkoholismus ve fázi nemoci opravdu moc komický není. V úhrnu šlo nicméně o seriál, který by Česká televize mohla natočit a patrně s úspěchem odvysílat, aniž by to bylo nějak moc dobře nebo špatně.

Děj zůstal jen naznačený

Cirkus Bukowsky, pokud by zvítězil i ve finále, má naproti tomu šanci stát se svého druhu událostí a mezníkem. Především pro autorský přístup a filmový způsob pojetí, který by měl i v Česku dostat šanci.

Samotná náplň seriálu by soudě podle pilotního dílu ještě snesla trochu dramaturgické práce. Některé pasáže jsou spíše jen ilustrací režisérova přání než skutečně vnitřně přesvědčivými scénami. Situace, kdy hlavní hrdina – psycholog vystřihne vyjevené bankovní úřednici její kompletní osobnostní profil, jen touží být efektní, ale nedává pro to žádnou reálnou oporu.

Hrdinovi se začínají dít divné věci.

A koneckonců i celý děj seriálu, v pilotním díle vlastně jen zlehka naťuknutý, se může (ale samozřejmě nemusí) ukázat být hlavní slabinou jinak pozoruhodného projektu. Nepředbíhejme však, v sobotním finále čeká Cirkus Bukowsky konkurence v podobě rodinné Babičky na inzerát a komediální Ambasády.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!