Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Rodinný dárek pro třetinu seniorů? Nejvýše za tisíc korun ročně

Ekonomika

  18:00
PRAHA - Za celý rok dostane od své rodiny třetina českých seniorů dárek za maximálně 1000 korun. Dárky svým prarodičům nakupuje 95 procent lidí, dvě pětiny přiznávají, že by rády investovaly do dárků více, ale nemají na to.
Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplývá to z průzkumu mezi 300 respondenty, který uskutečnil nový web babickarstvi.cz, který se specializuje na dárky pro babičky a dědečky.

Čtvrtina lidí investuje do dárků pro své prarodiče 2000 korun ročně, pětina 500 korun ročně. Dražší dárky až do 10.000 korun si mohou dovolit pouze lidé v Praze a ve Středních Čechách, jde však jen o tři procenta z nich.

Aby byl dárek levný...

Finance ale nejsou hlavním kritériem při výběru dárků pro prarodiče. Pouhá tři procenta dotazovaných uvádí, že se při výběru dárku řídí především tím, aby byl dárek levný. Naopak 63 procent vybírá zejména takový dárek, který by prarodiči splnil jeho potřeby a zlepšil kvalitu jeho života.

"Je pozitivní, že se Češi snaží své prarodiče, co se týká investic do jejich dárků, nezanedbat. Je nutné ale také podotknout, že důležitější než výše částky za dárek je to, aby rodina věnovala seniorovi v rodině dostatečnou pozornost a snažila se ho podpořit především po psychické stránce," uvedla zakladatelka webu Babičkářství Monika Kopřivová. S přibývajícím věkem a odchodem do důchodu hraje podle ní stále důležitější roli nejen zdraví a vitalita, ale i snaha ukázat, že je člověk stále něčím užitečný.

Inspiraci k nákupu dárků pro prarodiče nacházejí lidé nejčastěji v kamenných obchodech, a to ve 43 procentech. Na 35 procent navedou sami prarodiče a dalších 35 procent hledá možnosti při surfování po e-shopech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!