Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Maloobchodu spadly tržby nejvíc od roku 2001, už ale vyhlíží oživení

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Tržby v maloobchodě loni navzdory růstu v závěru roku klesly meziročně o 4,1 procenta. To je největší pokles od roku 2001. Podle analytiků za něj může mimořádná inflace a pokles reálných mezd. Údaje za samotný prosinec, kdy tržby meziročně stouply o 1,6 procenta, však naznačují mírné oživení.
  12:16

„Pokles za celý rok je dán bezprecedentním nárůstem inflace, která výrazně snižovala reálné příjmy domácností. Světlo na konci tunelu je patrné na konci roku, neboť inflace postupně klesá a růst nominálních mezd začíná inflaci pozvolna překonávat,“ řekl ekonom společnosti Deloitte Filip Pastucha. Ten očekává, že za celý letošní rok maloobchodní tržby o čtyři procenta naopak vzrostou.

Také analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák je přesvědčen, že spotřeba domácností již dosáhla dna a nastává pozvolný obrat spotřebitelského apetitu. Je ale podle něj nutné počítat s tím, že situace obchodníků se bude zlepšovat jen pomalu. „Letošní rok rozhodně nebude o nějakém boomu v utrácení a rychlém rozjezdu spotřeby domácností,“ míní. V posledních dvou letech podle Nováka zaznamenaly výrazný propad zejména tržby za potraviny, za čímž stojí i nákupy Čechů v Polsku.

V roce 2022 také tržby v maloobchodě meziročně klesly, jejich snížení však tehdy bylo mírnější. Činilo 3,8 procenta. Loňský propad tržeb je podle údajů ČSÚ nejvyšší nejméně od roku 2001, od kdy jsou data o maloobchodních tržbách k dispozici ve veřejné databázi úřadu.

Maloobchodní tržby za potraviny loni klesly o 5,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 5,2 procenta. Stouply naopak tržby za pohonné hmoty o 4,9 procenta.

České domácnosti podle analytika Raiffeisenbank Martina Krona začínají věřit, že skokové zdražování skončilo. „Jejich vnímání budoucnosti je optimističtější, a i proto si udělali letošní Vánoce hezčí než ty v roce 2022. Listopadový výsledek, který naznačoval změnu trendu v maloobchodě, tak byl potvrzen,“ řekl Kron. Další oživení maloobchodních tržeb podle něj výrazně prospěje celé české ekonomice.

Tu totiž loni stáhla do mínusu právě výrazně přiškrcená spotřeba domácností. Kvůli ní – a zčásti i vinou slabší výroby firem – za loňský rok tuzemská ekonomika klesla o 0,4 procenta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!