Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turecko chystá projekt století: druhý Bospor

Ekonomika

  11:32
ANKARA - Turecko hodlá postavit nový kanál, který bude spojovat Černé moře s Marmarským. Sto padesát metrů široká a přes 40 kilometrů dlouhá nová vodní cesta by měla odvést dopravu z přetížené a úzké Bosporské úžiny.
Istanbul - ilustrační foto

Istanbul - ilustrační foto foto: Shutterstock

Plány na stavbu kanálu oznámil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v rámci předvolební kampaně. Kanál bude podle Erdogana vyhlouben na evropském břehu a budou jím moci proplouvat větší tankery a parníky.

Bospor

Bosporská úžina v Istanbulu.
Bospor, kterým musejí proplouvat všechna plavidla mířícího z Černého moře a do něho, je v nejužším místě široký jen asi 700 metrů a je považován za čtvrtý nejnebezpečnější průliv na světě po Pas de Calais, Singapuru a Malacce.

Lodě plující křivolakou a třicet kilometrů dlouhou úžinou jsou v neustálém ohrožení a jsou nuceny provádět opatrné manévry. Při dvou nehodách ropných tankerů v roce 1979 a 1994 zahynulo 41 a 28 lidí.

"Pouštíme se do největšího projektu století," řekl premiér a dodal, že to bude větší dílo než Suezský nebo Panamský průplav. Úzkou Bosporskou úžinou propluje ročně několik desítek tisíc nákladních lodí, které často mají na palubě nebezpečný náklad.

Istanbul praská ve švech
Ročně se tudy přepraví 139 milionů tun ropy, čtyři miliony tun zkapalněného plynu a tři miliony tun chemikálií, což ohrožuje 13 milionů obyvatel aglomerace největšího tureckého města a hrozí vážnou ekologickou katastrofou.

"Je to energetický projekt, projekt pro dopravu. Ale především jde o projekt pro životní prostředí, na ochranu přírody, moře, vodních zdrojů, Istanbulu a jeho okolí," řekl Erdogan.

Na předběžných studiích projektu se začne pracovat po parlamentních volbách v červnu, jejich vznik bude trvat dva roky, řekl Erdogan. Kanál by měl být dokončen do roku 2023, kdy Turecko oslaví sto let založení republiky na troskách otomanské říše.

Chystá se třetí letiště
Projekt předpokládá také výstavbu letiště - třetího v Istanbulu a největšího v Turecku - a přístavu v blízkosti kanálu. Přesnější trasu kanálu a cenu celého projektu Erdogan nesdělil.

Turecký premiér RECEP TAYYIP ERDOGAN představuje nový kanál přes Bosporskou úžinu.

Výstavbu nového kanálu oznámil Erdogan v době, kdy jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která vzešla z islámu a je u moci od roku 2002, zahájila předvolební kampaň a doufá ve vítězství v červnových volbách.

Bosporská úžina

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!