Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zájem turistů o Česko se blíží době před covidem, vede Praha, říká průzkum

Turisté v centru Prahy (29. ledna 2020) foto: Michal Turek, MAFRA

V České republice se ve druhém čtvrtletí letošního roku ubytovalo celkem pět milionů hostů, což bylo o 229 procent více než v loňském roce. Přes tři miliony přitom tvoří domácí a bezmála dva miliony pak zahraniční návštěvníci. Turisté nejvíce navštěvovali Prahu, Jihomoravský a Jihočeský kraj, uvádí Český statistický úřad.
  21:02

Podle Marie Bouškové, ředitelky odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ se počet domácích návštěvníků ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšil v porovnání s minulým rokem o více než dvojnásobek. Také zahraničních hostů se ubytovalo výrazně více než loni, uvádí ČSÚ.

Turisté tradičně nejvíc navštěvovali Prahu (1 610 631 hostů), následoval Jihomoravský (533 120 cestovatelů) a Jihočeský kraj (351 039 návštěvníků). V Praze tvořili cizinci 73 procenta ubytovaných, v ostatních regionech převažovala domácí klientela.

Ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget konstatuje, že je zřejmá větší chuť místních cestovat po České republice než před covidem. Příjezdy zahraničních hostů podle něj stále ještě ovlivňovaly obavy z covidové situace a letecká spojení. „Pro tuzemskou ekonomiku jsou přitom turisté ze zahraničí klíčoví, utrácejí zpravidla víc. Významnou roli tak hraje to, zda turisté v ČR přenocují, či ne,“ tvrdí.

Herget dodává, že v tomto ohledu je stále co zlepšovat. „Letos ve 2. čtvrtletí hosté v ČR realizovali téměř 12 milionů přenocování, ve stejnou dobu před covidem jich ale bylo víc než 14 milionů,“ dodal.

Nejvíce se ubytovávali Němci

Zahraničních turistů se nejvíce ubytovalo tradičně z Německa. Ti tvořili více než čtvrtinu zahraniční klientely. Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska a na třetím místě se umístili hosté z Polska. Dále se umístili Američané. „Nadále pokračoval výpadek příjezdů z asijských zemí a Ruska,“ uvádí ČSÚ.

Hotely, v nichž se ubytovalo 70 procent všech hostů, zaznamenaly zvýšení celkové návštěvnosti na 3,5 milionu příjezdů, tedy o 304,2 procenta více ve srovnání s minulým rokem. Příjezdy do penzionů představovaly 14 procent objemu návštěvnosti s meziročním navýšením o 143,3 procenta.

Začátek turistické sezony v kempech znamenal 270 tisíc příjezdů, o 59,3 procenta více než loni. Právě loňská sezona byla pro kempy podle vedoucího Institutu turismu agentury CzechTourism Petra Janečka výjimečná. „Lidé je vyhledávali víc než dřív, příjezdů tehdy bylo 170 tisíc. Letos v červnu zájem o toto ubytování podle Asociace kempů vzrostl kvůli školním výletům a eventům (festivaly, setkání veteránů, podniků, rodin atd.). Obsazenost tak byla, ale na kratší dobu,“ dodává.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!