Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Muska za šéfa Twitteru nechceme, rozhodli lidé v anketě. Slíbil, že se podřídí

Americký podnikatel Elon Musk (30. listopadu 2022) foto: Reuters

Elon Musk nechal uživatele Twitteru hlasovat, zda má zůstat v čele společnosti. Pro jeho odchod z vedení firmy se vyslovilo 57,5 procenta z více než 17,5 milionu hlasujících. Musk anketu sám inicioval a slíbil, že se výsledky bude řídit. Šéfem Twitteru je od začátku listopadu, čelí kritice za odstraňování účtů nebo za blokování účtů prominentních novinářů.
  6:55aktualizováno  14:45

V noci na pondělí Musk na Twitteru napsal, že se výsledkům ankety podřídí. „Mám rezignovat na funkci šéfa Twitteru? Budu se držet výsledků tohoto průzkumu,“ napsal Musk.

Uživatelé měli dvě možnosti: „ano“, nebo „ne“. Hlasování se zúčastnilo 17 502 391 twitterových účtů, pro ukončení Muskova působení ve vedení Twitteru se vyslovilo 57,5 procenta z nich.

Většina uživatelů Twitteru se vyslovila pro odchod Elona Muska z funkce ředitele Twitteru. (19. prosince 2022)

Musk neuvedl podrobnosti o tom, kdy by odstoupil, pokud by tak podle výsledků hlasování měl učinit. Jako většinový vlastník ale bude nejvýznamnější světovou službu pro zasílání krátkých vzkazů i nadále ovlivňovat.

Musk se vždy prezentoval jako zastánce svobody slova. Na Twitteru ale propagoval teorie, které byly označeny za konspirační, a podle agentury DPA síť využil i k propagaci amerických republikánů.

Jedenapadesátiletý Musk je šéfem Twitteru od začátku listopadu. Od doby, co se ujal vedení, čelí Twitter kritice mimo jiné za odstraňování účtů, které byly zřízeny jen za účelem propagace konkurenčních sítí, anebo za blokování účtů prominentních novinářů.

V dalším tweetu Musk slíbil, že v budoucnu předloží k hlasování také takovéto zásadní změny. „Promiňte. Už se to nestane,“ napsal.

Propagace konkurenčních sítí

Na firmu se snáší kritika za nová pravidla a blokování novinářských účtů. Twitter také uvedl, že odstraní účty, které propagují konkurenční sociální sítě. Týká se to rovněž obsahu, v němž jsou odkazy nebo uživatelská jména k platformám Facebook, Instagram, Mastodon, Truth Social, Tribel, Nostr a Post.

Povoleny zůstanou takzvané křížové příspěvky. Tedy takové, které pocházejí z jakékoliv jiné platformy a směřují na více jiných platforem. Odkazy a uživatelská jména na sociální platformy, které Twitter na seznamu nepovolených platforem výslovně neuvádí, jeho novou politiku neporušují. Podrobnosti firma uvádí v on-line příručce.

Na seznamu není například TikTok, což je platforma pro zveřejňování krátkých videí. Jejím vlastníkem je čínská společnost ByteDance. Naopak sociální síť Truth Social, kterou vyvinula společnost Trump Media & Technology Group bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, na seznamu je.

Trumpovi loni v lednu minulé vedení firmy Twitter natrvalo zakázalo na platformě publikovat, majitel společnosti Elon Musk Trumpovi účet na sociální síti letos v listopadu sice obnovil, Trump už o něj ale neprojevil zájem.

Musk firmu Twitter koupil na konci října zhruba za 44 miliard dolarů (asi bilion korun). Twitter už za Muskova vedení rozpustil dobrovolnický tým, který vznikl v roce 2016 a jehož smyslem bylo Twitteru dávat rady ohledně rozhodnutí týkajících se fungování platformy.

Ohlášená změna politiky, kterou se řídí fungování Twitteru včetně odkazů na konkurenční platformy, přichází po sérii změn zavedených po Muskově nástupu do čela firmy. Agentura Reuters označila zavádění těchto změn za chaotické.

Musk se angažuje ve více oblastech, je například i šéfem automobilky Tesla či vesmírné společnosti SpaceX. Po převzetí Twitteru propustil nejvyšší management a zhruba polovinu zaměstnanců. Dlouho se pak nemohl rozhodnout, jak přesně bude zpoplatňovat vybrané služby v rámci předplatného Twitter Blue.

Nejnověji Musk zrušil účty několika novinářům, kteří sdíleli odkazy na pohyb Muskova soukromého letadla v reálném čase. Musk to zdůvodnil obavami o bezpečnost své rodiny. Když se zvedla vlna kritiky od novinářů i některých vládních úřadů ve více zemích, Musk zrušené účty obnovil.

Musk byl od loňského podzimu nejbohatším člověkem na světě. Na první příčce jej ale před několika dny vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník společnosti LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží.

14. listopadu 2022

Autoři: ,