Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

O aktiva Sberbank má zájem několik bank, říká insolvenční správkyně. Kraje a města dostanou peníze jako poslední


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
V insolvenčním řízení Sberbank CZ, které Česká národní banka (ČNB) letos v dubnu odebrala bankovní licenci, přichází chvíle, kdy končí bitva o vliv a začíná boj o peníze. Ve čtvrtek se koná schůze věřitelů, kde se rozhodne o složení řádného věřitelského výboru.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Padlá Sberbank CZ má desítky tisíc věřitelů a celková suma dluhů se pohybuje okolo 62 miliard korun. Oproti tomu stojí hotovost na účtech Sberbank CZ ve výši zhruba 16 miliard korun a kvalitní úvěrové portfolio – včetně hypoték –, pro které se nyní hledá kupec. Příští pondělí vyprší lhůta na podání závazných cenových nabídek od zájemců o zdravou část úvěrového portfolia banky ve výši téměř 48 miliard korun.

Až se úvěry prodají zájemci s nejvyšší nabídkou, začnou se rozdělovat peníze mezi věřiteli. Tento okamžik se nastane asi v polovině příštího roku. Většina věřitelů dostane zpět 100 procent. Avšak velké podniky, mezi nimi i ty státní (Čepro, ČD-Telematika či Diamo), města, obce a kraje – například Kraj Vysočina s pohledávkou ve výši 2,5 miliardy –, budou dle zákona uspokojeni až poslední v řadě, tudíž pravděpodobně přijdou o značnou část svých peněz.

Kauza Sberbank: Stát proti státu

„Udělám vše, abychom věřitele uspokojili v maximální možné míře a co nejdříve. Nerada bych teď spekulovala o tom, jak vysoká míra uspokojení bude – to závisí na výši nabídek, jež za aktiva banky obdržíme,“ řekla serveru Lidovky.cz právnička Jiřina Lužová, insolvenční správkyně Sberbank CZ.

Jelikož se jedná o největší pád banky od roku 2003, kdy zkrachovala Union banka, dění kolem Sberbank CZ dle informací serveru Lidovky.cz sledují i tajné služby. Zdroj z týmu insolvenční správkyně tento krok považuje za logický a vítá ho.

Lidovky.cz: Kolik nabídek jste obdržela na koupi úvěrového portfolia od 44 bank, které jste oslovila 13. září 2022?

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Pardubice, Pronájem pizzerie
Pardubice, Pronájem pizzerie

Jana Palacha, Pardubice - Zelené Předměstí
14 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat