Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Část slovenských dopravců zablokuje jediný přechod pro kamiony z Ukrajiny

Fronta kamionů na silnici v Przemyslu na jihovýchodě Polska (8. listopadu 2023) foto: Profimedia.cz

Unie autodopravců Slovenska (UNAS) ve středu ohlásila časově neomezenou blokádu jediného hraničního přechodu Slovenska s Ukrajinou pro kamiony ve Vyšném Nemeckém. Protest, který má začít v pátek odpoledne, zdůvodnili snahou o zrušení volného vstupu ukrajinských kamionů na přepravní trh Evropské unie.
  19:48aktualizováno  21:48

„Hlavním účelem je snaha o okamžité vypovězení dohody mezi EU a Ukrajinou, v jejímž důsledku se začíná hroutit dopravní trh na Slovensku. Zároveň je účelem protestu připojit se k dopravcům z Polska, kteří své hraniční přechody blokují už čtyři týdny. Nemůžeme je nechat samotné v boji, který se začátkem protestu na Slovensku stává bojem společným,“ uvedla UNAS v tiskové zprávě. Dodala, že cílem není bránit pomoci Ukrajině, která od loňska čelí ruské vojenské invazi.

Podle UNAS během protestu bude umožněn převoz humanitárního zboží, vojenské pomoci, živých zvířat, paliva a chlazeného zboží. Zároveň umožní vyjet na Ukrajinu těm kamionům s komerčním zbožím, které už jsou na Slovensku, a to v počtu čtyři vozy za hodinu.

Slovenské ministerstvo dopravy po středečním jednání s autodopravci uvedlo, že respektuje jejich právo stávkovat. „Dohodli jsme se, že pokud přistoupí ke stávce, budou stávkovat takovým způsobem, aby příliš nenarušili život obyvatel východního Slovenska,“ sdělilo ministerstvo s tím, že požadavky UNAS bude ministr Jozef Ráž tlumočit příští týden v Bruselu.

UNAS před dvěma týdny na hodinu zablokovala hraniční přechod Vyšné Nemecké/Užhorod na protest proti ukrajinským dopravcům, kteří od EU dostali do konce prvního pololetí příštího roku výjimku z regulace přepravy zboží na unijním trhu. Slovenské ministerstvo dopravy tehdy vyjádřilo pochopení pro stížnosti dopravců ze Slovenska vůči levné konkurenci z Ukrajiny.

Po začátku protestů dopravců na polsko-ukrajinské hranici část kamionů začala jezdit přes Slovensko, což vedlo k vytváření dlouhých kolon kamionů u slovensko-ukrajinské hranice.

Ukrajina minulý týden zdůraznila, že dříve než začnou jakákoli jednání o změnách ohledně povolení ke vjezdu kamionů na území unie, musí blokády na polských hranicích skončit.

„Naším úkolem je nejdříve otevřít silnice a pak hovořit o požadavcích, které protestující mají,“ uvedl podle agentury Reuters náměstek ukrajinského ministra pro hospodářský rozvoj, obchod a zemědělství Taras Kačka.

Ukrajinské úřady uvádějí, že polské hranice přes osm přechodů s Ukrajinou každý měsíc překročí asi 40 tisíc až 50 tisíc kamionů, což je dvakrát tolik než před začátkem války. Většina kamionů patří ukrajinským dopravcům.

„Rukojmí“ polských řidičů

Evropská komisařka pro dopravu Adina Valeanová současnou situaci označila za nepřijatelnou. „Neexistuje žádná dobrá vůle najít řešení (...) a téměř zcela chybí zapojení polských orgánů (...), které by měly na této hranici vymáhat právo,“ uvedla Valeanová.

„Ačkoliv podporuji právo lidí na protest, celá EU, nemluvě o Ukrajině, zemi, která je v současné době ve válce, se nemůže stát rukojmím blokády našich vnějších hranic,“ dodala. Evropská komise si podle ní vyhrazuje právo zasáhnout a zajistit dodržování pravidel a práva.

Polští řidiči kamionů zahájili svůj protest 6. listopadu a požadují, aby EU znovu zavedla systém udílení povolení pro ukrajinské řidiče kamionů, kteří vjíždějí do bloku, a pro řidiče kamionů ze zemí EU, kteří vjíždějí na Ukrajinu - s výjimkami pro humanitární pomoc a vojenské dodávky. Tento systém byl zrušen po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Zákaz dovozu zemědělských komodit

Kromě blokády hraničního přechodu Slovensko rozšíří stávající jednostranný zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny o další potraviny a zboží a zpřísní rovněž pravidla tranzitu zásilek s tímto nákladem přes své území. Vyplývá to ze středečního rozhodnutí vlády. Ministerstvo zemědělství v návrhu uvedlo, že opatření je potřeba přijmout kromě jiného z důvodu absence celoevropského řešení ohledně ukrajinského zboží.

Už v září tehdejší slovenský kabinet rozhodl, že Slovensko dál neumožní dovoz ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen. Reagoval tak na podrobný krok Maďarska a Polska poté, co Evropská komise uvedla, že neprodlouží embargo na dovoz těchto čtyř druhů zemědělského zboží do unijních zemí sousedících s Ukrajinou.

Nynější slovenská vláda premiéra Roberta Fica uložila příslušným ministrům, aby zajistili zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny a také zavedení zvláštního režimu tranzitu zásilek s určeným zbožím přes Slovensko.

Seznam komodit stanoví ministr zemědělství. Podle dokumentu, který projednala vláda, se slovenská opatření budou vztahovat nejen na zmíněné čtyři komodity z Ukrajiny, ale také například na med, pšeničnou mouku, slad či třtinový a řepný cukr.

Slovensko nejprve letos na jaře jednostranně zakázalo dovoz tří desítek různých zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Toto opatření pak Bratislava zrušila v reakci na dohodu Evropské komise s pěti členskými zeměmi včetně Slovenska ohledně zavedení unijních ochranných opatření na dovoz vybraných produktů z Ukrajiny. Platnost unijního nařízení skončila v polovině září.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!