Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Mráz se podepsal na úrodě révy. Škody půjdou do stovek milionů, hlásí vinaři

ilustrační snímek foto: ČTK

Škody způsobené mrazem na letošní úrodě vinařů v Česku půjdou do stovek milionů korun, v Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů, uvedl v pondělí pro ČTK prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
  13:32

Vinohrady v Čechách ničil noční mráz o víkendu, část úrody poškodil už v noci na pátek. „Vinaři na jihu Moravy proto od minulého týdne pozorně sledují několik předpovědních modelů i vlastní meteostanice,“ doplnil Chlad. Chladné počasí s rizikem nočních mrazů má podle předpovědi meteorologů vydržet do noci na pátek, ve středu se Svaz vinařů chystá své členy obeslat dotazníky o zjištěných škodách.

„Každoročně u nás vypěstujeme hrozny za dvě miliardy korun. V Čechách pomrzlo 40 procent vinohradů téměř na všech lokacích, na Moravě zatím úplný přehled nemáme, největší škody způsobil noční mráz v noci na pátek. Už nyní ale můžeme říci, že škody budou ve stovkách milionů korun,“ uvedl Chlad.

Počasí se rychle mění

Vinaři jsou už od minulého týdne v noční pohotovosti. Sledují různé předpovědní modely i vlastní meteostanice ve vinohradech. V rizikových oblastech, kde noční mrazy hrozí, pak drží noční služby. V případě, že se blíží noční mráz, se navzájem informují a vyrazí do vinohradu zapalovat svíce, které pomáhají keře před mrazy ochránit. S jejich zapalováním ale vinaři potřebují začít přibližně dvě hodiny před poklesem teploty.

„Problém aktuálního počasí je, že se velice rychle mění, což není úplně typické. Teď se stalo, že v noci byla oblačnost, dokonce přišly nějaké srážky, pak se ale mraky roztrhaly a teplota rychle klesla na některých místech až ke třem stupňům pod nulou. Během hodiny a půl se počasí kompletně obrátilo, pak už není možné reagovat,“ doplnil Chlad.

Teplota se navíc může lišit v jednotlivých částech vinohradu. Zatímco na jeho vrcholku mohou být i dva stupně nad nulou, v údolí může teplota lokálně klesnout i k minus dvěma stupňům.

Jaké budou škody na ovoci na Moravě, zatím není zřejmé. Podle předsedy Ovocnářské unie Moravy a Slezska Iva Pokorného jsou enklávy na jižní a východní Moravě, kam studený vzduch nezatekl a ovoce zatím prospívá na rozdíl od Čech. „Skoro se až bojím říct, že u nás v Těšeticích se zatím nic nestalo,“ dodal Pokorný. Upozornil zároveň na to, že ještě v neděli to vypadalo, že se začne ve čtvrtek oteplovat, ale nyní už zas hrozí mrazy ještě v pátek ráno, jak ukazuje mapa rizika na webu AgroRisk. Z celého tohoto týdne je v pátek zatím riziko mrazů největší.

Autoři: ,