Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

USA prověří, zda dovoz aut z Číny nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost

ilustrační snímek foto: HAAH Automotive Holdings

Spojené státy se rozhodly prošetřit, zda dovoz automobilů z Číny nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost, uvedl Bílý dům. Důvodem vyšetřování je podle něj skutečnost, že automobily shromažďují velké množství citlivých údajů o řidičích a pasažérech a využívají své kamery a senzory k zaznamenávání informací o americké infrastruktuře.
  12:45

„Čína by mohla zaplavit náš trh svými vozidly, což by mohlo ohrozit naši národní bezpečnost,“ uvedl podle tiskové zprávy Bílého domu americký prezident Joe Biden. „Nepřipustím, aby se tak stalo pod mým dohledem,“ dodal.

Představitelé Bílého domu uvedli, že zatím nelze říci, jaké kroky by Spojené státy mohly v této souvislosti podniknout. Upozornili nicméně, že americká vláda má značné pravomoci a může uskutečnit kroky, které by mohly mít „velký dopad“.

Šetření bude mít na starosti americké ministerstvo obchodu. To bude v příštích 60 dnech zjišťovat názory na tuto otázku a následně zváží navržení regulace, která by řešila zjištěné problémy.

Spojené státy již v minulosti kvůli obavám ohledně shromažďování údajů zakázaly čínským telekomunikačním společnostem působit na americkém trhu. „Označily rovněž čínské dodavatele telekomunikačních zařízení Huawei a ZTE za hrozbu a znemožnily americkým operátorům používat jejich zařízení v domácích telekomunikačních sítích,“ píše Reuters.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...