Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Vyhrál jste 340 milionů. Tedy pardon, nevyhrál. Muž žaluje loterii kvůli jackpotu

ilustrační snímek foto: AP

Američan žaluje loterijní společnost za to, že jeho výhru ve výši 340 milionů dolarů, tedy asi 7,6 miliardy Kč, označila za omyl. Správci hry uvedli, že na webových stránkách se jeho „výherní“ čísla objevila omylem. Není to poprvé, co se něco podobného v USA stalo. Loni v listopadu loterie v Iowě také zveřejnila špatná čísla s odkazem na chybu lidského faktoru.
  13:33

Obyvatel Washingtonu John Cheeks si 6. ledna 2023 koupil los loterie Powerball. Ačkoli následující den slosování neviděl, o dva dny později viděl svá čísla zveřejněná na internetových stránkách loterie. Čísla na jeho tiketu byla podle jeho slov kombinací rodinných narozenin a dalších cifer osobního významu. „Byl jsem trochu vzrušený, ale jinak nic. Jen jsem zavolal kamarádovi, s tiketem se vyfotil a šel spát,“ uvedl domnělý výherce. Informaci přinesl list The Guardian.

Jaké však bylo jeho překvapení, když nazítří v pobočce loterie nedostal nic. Na přepážce se s ním zaměstnanec odmítl bavit. „Podívejte, tenhle tiket je k ničemu. Prostě ho hoďte do koše a je to,“ řekl mu prý. „Do koše?“ ptal se nechápavě Cheeks. „Nedostanete nic. Támhle je koš,“ stál za svým zaměstnanec loterijní společnosti.

Tiket nebyl herním systémem potvrzen jako výherní, jak vyžadují předpisy hry, stálo pak v dopise, který mu společnost adresovala později.

Cheeks však svůj tiket nevyhodil. Místo toho ho uložil do bezpečnostní schránky, obrátil se na právníka a loterijní společnost zažaloval.

Čísla nebyla veřejná

Soudní dokumenty uvádějí i tvrzení druhé strany. „Číselná kombinace Johna Cheekse nebyla výherní,“ potvrdila stanovisko firmy podle soudních spisů její zástupkyně Brittany Baileyová. Vysvětlila také, kde nastala chyba. Podle ní čísla, která domnělý viděl na webových stránkách hry, byla pouze testovacími výsledky, které měly být zveřejněny jen ve vývojovém prostředí a neměla je vidět veřejnost.

„Prováděli jsme úkol zahrnující změnu časových pásem pro webové stránky Powerball z koordinovaného světového času na východní standardní čas, a omylem jsme zveřejnili špatnou kombinaci čísel,“ stojí ve svědectví. Dodala, že nemohla být výherními čísly pro losování Powerball ze 7. ledna 2023, neboť byla zveřejněna již 6. ledna, tedy den před losováním.

Navzdory tomuto tvrzení Cheeksův právní zástupce trvá na své žalobě. „Řekli, že udělali chybu, ale zatím jsme neviděli žádné důkazy, které by to potvrzovaly,“ uvedl pro kanál NBC4 Washington.

Právník rovněž potvrdil, že k podobné situaci již došlo vcelku nedávno. V listopadu loňského roku loterie v Iowě také zveřejnila špatná čísla Powerballu s odkazem na chybu lidského faktoru. Výherci si však výhry, které se pohybovaly od čtyř do dvou set dolarů, mohli ponechat. „Chybu přiznali a loterie výhry vyplatila,“ dodal právník.

Loterie Powerball se hraje ve 45 amerických státech včetně Washingtonu, Portorika a Amerických Panenských ostrovů. Tiket Powerball stojí ve většině států 2 dolary a hráči si mohou vybrat vlastní čísla anebo nechat výběr provést počítač. Šance na výhru jackpotu je závratně malá, přibližně jedna ku 292,2 milionu, uzavírá The Guardian.

Autor: