Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nike plánuje po celém světě propouštět. Snižuje náklady, čelí konkurenci

ilustrační snímek foto: Reuters

Výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike plánuje globálně propustit více než 1 600 zaměstnanců, tedy zhruba dvě procenta celkové pracovní síly. Firma se kvůli očekávaným slabým výsledkům hospodaření v letošním roce snaží snížit náklady. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zprávu pro zaměstnance firmy, do které měl možnost nahlédnout.
  9:11

Firma Nike v prosinci snížila svůj výhled tržeb na letošní rok kvůli obavám, že spotřebitelé jsou při utrácení stále opatrnější. Oznámila také, že v příštích třech letech bude muset snížit náklady o dvě miliardy USD (47,1 miliardy Kč) za pomoci opatření zahrnujících propouštění a zefektivnění činnosti.

„Opatření, která přijímáme, nás staví do pozice, kdy můžeme správně zvětšit velikost naší organizace, abychom se dostali k největším příležitostem k růstu. Náš zájem o sport, zdraví a wellness nikdy nebyl větší,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Podle prohlášení měla firma na konci loňského května zhruba 83 700 zaměstnanců. Propouštění má začít v pátek a jeho druhá fáze má být dokončena v tomto čtvrtletí. Propouštění se nedotkne zaměstnanců v prodejnách a distribučních centrech ani zaměstnanců v inovačním týmu.

Nike se potýká s větší konkurencí od dalších značek a společnost zasáhly i obavy zákazníků, zda je schopna dodávat inovativní výrobky. V posledních letech firmu také trápily nadměrné zásoby, kvůli nimž musela přistoupit k výrazným slevám zboží, a to snížilo její zisky. V posledních několika měsících oznámila změny ve vedení v oblasti inovací, designu, marketingu a technologií.

Také konkurenční společnosti Adidas nebo Puma varovaly, že letos čekají slabší výsledky hospodaření, protože spotřebitelé omezují nepotřebné výdaje, upozornila agentura Reuters.

Máte strach z propouštění? Najděte si novou práci včas na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Autoři: ,