Nike plánuje po celém světě propouštět. Snižuje náklady, čelí konkurenci

Autor: ,
  9:11

ilustrační snímek | foto: Reuters

Výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike plánuje globálně propustit více než 1 600 zaměstnanců, tedy zhruba dvě procenta celkové pracovní síly. Firma se kvůli očekávaným slabým výsledkům hospodaření v letošním roce snaží snížit náklady. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zprávu pro zaměstnance firmy, do které měl možnost nahlédnout.

Firma Nike v prosinci snížila svůj výhled tržeb na letošní rok kvůli obavám, že spotřebitelé jsou při utrácení stále opatrnější. Oznámila také, že v příštích třech letech bude muset snížit náklady o dvě miliardy USD (47,1 miliardy Kč) za pomoci opatření zahrnujících propouštění a zefektivnění činnosti.

„Opatření, která přijímáme, nás staví do pozice, kdy můžeme správně zvětšit velikost naší organizace, abychom se dostali k největším příležitostem k růstu. Náš zájem o sport, zdraví a wellness nikdy nebyl větší,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

Podle prohlášení měla firma na konci loňského května zhruba 83 700 zaměstnanců. Propouštění má začít v pátek a jeho druhá fáze má být dokončena v tomto čtvrtletí. Propouštění se nedotkne zaměstnanců v prodejnách a distribučních centrech ani zaměstnanců v inovačním týmu.

Nike se potýká s větší konkurencí od dalších značek a společnost zasáhly i obavy zákazníků, zda je schopna dodávat inovativní výrobky. V posledních letech firmu také trápily nadměrné zásoby, kvůli nimž musela přistoupit k výrazným slevám zboží, a to snížilo její zisky. V posledních několika měsících oznámila změny ve vedení v oblasti inovací, designu, marketingu a technologií.

Také konkurenční společnosti Adidas nebo Puma varovaly, že letos čekají slabší výsledky hospodaření, protože spotřebitelé omezují nepotřebné výdaje, upozornila agentura Reuters.

Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.