Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nukleární restart. V USA poprvé vracejí do provozu uzavřenou jadernou elektrárnu

Jaderná elektrárna Palisades v americkém Michiganu na břehu stejnojmenného jezera na snímku z roku 2022. foto: Profimedia.cz

K jaderné elektrárně Palisades u Michiganského jezera to z Chicaga trvá autem dvě hodiny. Spuštěna byla v roce 1973, fungovala do roku 2022. Tehdy ji koupila společnost Holtec s úmyslem provoz demontovat a nahradit ho malými reaktory. Teď se však s vládou dohodla, že osmisetmegawattovou elektrárnu do konce roku 2025 znovu spustí. Dostane na to vládní půjčku 1,5 miliardy dolarů.
  15:02

Michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová připomněla, že to bude první jaderná elektrárna v USA, která bude po svém vyhasnutí znovu uvedena do provozu. Stále ji ale čeká řada překážek, zahrnujících inspekce, testování či dobrozdání od hlavního amerického regulačního úřadu pro jadernou bezpečnost NRC.

Na NRC se chystají obrátit rovněž kritici plánu, kteří odmítají opětovné spuštění zařízení, které posměšně nazývají „zombie reaktor“, uvedly Fox News.

Půjčka 1,5 miliardy dolarů od federální vlády je součástí plánu administrativy prezidenta Joea Bidena snížit škodlivé emise a vyrábět levnou elektřinu. Palisades ji mají dodávat stovkám tisíců domácností, firem a výrobců, uvedl šéf Holtecu Kris Singh.

Spojené státy jsou lídrem s více než třicetiprocentním podílem na celosvětové produkci elektřiny z jaderných zdrojů. Druhá Čína má zhruba poloviční výrobu. Následují Francie, Rusko a Jižní Korea. Jádro zajišťuje 10 procent globální potřeby elektřiny, v provozu je na 440 reaktorů.

K jaderné energetice se v poslední době vrací například Japonsko, které po katastrofě v elektrárně Fukušima v roce 2011 uzavřelo z bezpečnostních důvodů všechna zařízení.

Ochranou klimatu motivované debaty o jaderné renesanci se vedou také v Evropě. Evropská komise až po dlouhých sporech a francouzském lobbování zařadila jádro mezi nízkoemisní zdroje. Německo odstavilo poslední reaktory loni a z vývozce elektřiny se stalo jejím dovozcem, protože zelené zdroje zatím nejsou adekvátní náhradou.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...