Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Česku končí výroba zápalek

Ekonomika

  14:52
SUŠICE - Sušické Solo, jediný výrobce zápalek v Česku, přestane posledního prosince vyrábět a propustí 55 ze současných 83 lidí. Transformuje se v obchodní firmu s 30 pracovníky. Výroba sirek v ČR je dlouhodobě ztrátová.

Výroba zápalek v Česku končí. foto: Solo Sirkárna

Zařízení podnik převede do levnějších asijských zemí, zřejmě do Indie, která je největším exportérem zápalek světa. Důvodem ukončení výroby je extrémně nepříznivý vývoj kurzu koruny a vysoké výrobní náklady, řekl mediální zástupce Jiří Janoušek.

"Hlavně vinou kurzu, ale i poklesu spotřeby zápalek v Evropě i ve světě ztrácíme každý měsíc významné finanční prostředky," uvedl ředitel Věroslav Puchinger. Navíc letos se výrazně zdražilo osikové dřevo, papírová lepenka, chemikálie, energie a mzdy. Nárůsty nemohly být eliminovány produktivitou, úsporami nákladů ani zvýšením cen zápalek, dodal.

"Do konce října by lidé měli dostat výpovědi. Všichni obdrží tříměsíční odstupné. Podle vývoje dosavadních jednání by měli najít uplatnění u dřevařských firem v regionu," dodal. Jde o Solodoor, který patří do stejného holdingu, a působí přímo v areálu Sola; a dále o chanovický HAAS Fertigbau, výrobce dřevěných prvků a domků.

"Technologie je solidní, podnik trvale investoval. Uvažuje se proto o jejím převodu do jiných zemí," řekl Janoušek. Solo by mělo trvale kontrolu na výrobou i nad 170 let starou ochrannou známkou s obrazem nůžek, jednou z nejznámějších a nejcennějších v ČR.

Podnik Solo sirkárna, a.s., který snížil za tři roky stav lidí na polovinu, dlouhodobě vyváží 85 procent produkce. Loni prodal 400 milionů krabiček, meziročně téměř o pětinu méně. Výrobky vinou kurzu špatně konkurovaly indickým, čínským a pákistánským výrobcům. "Indii vyrovnává kurzové ztráty stát," řekl loni v prosinci bývalý ředitel sirkárny Stanislav Bojanovský.

Podobně je na tom Pákistán a Čína, jež má pevný kurz jüanu vůči dolaru. Světová nabídka zápalek je navíc vysoká. Do Evropy míří kromě asijských levnější zápalky z Běloruska, kde je výrazná nadvýroba. "Pro pracovníky z oboru zpracování dřeva není problém v oblasti sehnat práci," řekla ředitelka klatovského úřadu práce Marie Bučková. Jen na Sušicku je nyní 218 pracovních míst.

"Sušice a sirky, to patří k sobě. Značka firmy ale z města nezmizí," řekl starosta Petr Mottl. Chápe důvody, které firmu přivedly k převodu výroby do Asie, ale radnici konec výroby v Sušici hodně mrzí. Mám od nich sliby, že udělají vše, aby sociální dopady byly co nejmenší, dodal.

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč