Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

V Libyi probíhají mírové rozhovory, země obnovila těžbu na svém největším ropném poli

Těžba ropy. foto: Reuters

KÁHIRA - Libyjská státní ropná společnost NOC obnovuje těžbu na největším libyjském ropném poli Aš-Šarára poté, co znepřátelené strany občanské války zahájily mírové rozhovory. Informovaly o tom v neděli agentury AP a Reuters.
  14:30

Produkce ropy v Libyi se v lednu téměř zcela zastavila, protože polní maršál Chalífa Haftar zablokoval export suroviny. Minulý měsíc však Haftar ohlásil ukončení blokády.

Maršál Haftar ohlásil, že přebírá řízení Libye. Dohoda ze Schirátu je prý ‚temnou minulostí‘

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu tam kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety: s mezinárodně uznávanou vládou v Tripolisu na západě soupeří kabinet na východě země, který podporuje Haftarova východolibyjská armáda (LNA).

Firma NOC uvedla, že s Haftarovými vojenskými silami uzavřela dohodu o ukončení „veškerých obstrukcí“ na ropném poli Aš-Šarára. To před blokádou produkovalo zhruba 300 000 barelů ropy denně, napsala agentura Reuters.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat