Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V případě katastrofy oslabí naše měna o korunu

Ekonomika

  9:32
Pokud by česká měna slábla nadále stejným tempem jako během prvních dvou týdnů v listopadu, bude za půl roku stát euro 32 a dolar 26 korun. K tomu ale nedojde, oslabení je jen dočasné, tvrdí Pavel Mertlík, šéf ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

LN Proč koruna oslabuje?
Jednoduchá odpověď neexistuje. Česká koruna jako jediná z východoevropských měn celé léto odolávala negativním vlivům. Maďarský forint se potácel v problémech, ale na českou korunu se psaly oslavné články, že bude švýcarským frankem Východu. Koruna nyní dohání tu časovou ztrátu, protože až tak odolná nebyla. Aktuální výsledky ekonomiky nejsou nejlepší, růst je pomalejší než v Německu. K tomu přistupuje špatná situace Řecka, zhoršuje se Itálie, Polsko, Maďaři museli zrušit aukci státních pokladničních poukázek.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Znamená to, že koruna bude dál oslabovat?
To si nemyslím, česká ekonomika má dobrý fundament, i v porovnání s Německem. Porovnatelná je třeba produktivita práce. Časem by měl trend oslabování české měny odeznít.

LN O kolik ještě může koruna oslabit?
V poslední době byla koruna nejslabší v prvním čtvrtletí roku 2009, tehdy stálo euro více než 29 korun. Od té doby posilovala ročně o dvě až čtyři procenta, celá úroveň se tak zvedala. Takže současné oslabení na 25,80 koruny za euro odpovídá tehdejšímu poklesu na 29 korun. Dočasně, v závislosti na vývoji dluhové krize v Evropě, může koruna oslabit ještě nejvýše o 50 haléřů, někam k úrovni 26,50 koruny za euro. O korunu by česká měna oslabila jen v případě katastrof v Evropě.

LN Jakých katastrof?
K vyššímu oslabení koruny by došlo jen v případě bankrotu Řecka, bankrotu Itálie. Fundamentálně to není problém Česka, proto není důvod, aby koruna byla delší dobu extrémně slabá. Opakuji, současné oslabení je dočasný jev.

LN Nepodtrhne korunu očekávaný ekonomický útlum?
Revidujeme naši minulou prognózu, v níž jsme předpokládali recesi v prvním a druhém čtvrtletí příštího roku a kurz kolem 24 korun za euro. Recese už tady ovšem je, předpokládáme stagnaci ekonomiky, respektive černou nulu, růst kolem tří desetin procenta. Tím, že k útlumu již dochází, není důvod, aby koruna dál oslabovala. Nyní je podhodnocená.

LN Proč?
Je to historická zkušenost z předchozích recesí. Koruna oslabila na začátku, po vyjasnění situace se trhy uklidnily a koruna zpevnila, i když recese trvala a ekonomika se zvedala jen pomalu. Propad měny je vždy na začátku, to je právě nyní. Pokud nedojde k nějaké další katastrofě, kurz se bude pomalu vracet k normálu kolem 24 korun za euro.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!