Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V rozpočtu chybí skoro 52 miliard, výběr DPH zaostává

Ekonomika

  17:28
PRAHA - Schodek státního rozpočtu v červenci klesl na 51,7 miliardy z červnových 71,7 miliardy korun. Loni v červenci deficit činil 61,1 miliardy korun. Informovalo tom ministerstvo financí. Na dani z přidané hodnoty stát meziročně vybral o 0,1 procenta více, plán však počítal s výběrem meziročně vyšším o 15,5 procenta.

"Deficit státního rozpočtu dosahuje po sedmi měsících roku necelých 50 procent celoročního předpokladu, což naznačuje, že se zatím daří držet státní finance na uzdě. Vývoj daňových příjmů ale k dosavadní rovnováze nepřispívá," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Rozhodující bude obnovené čerpání financ z evropských fondů

Podle náměstka ministra financí Jana Gregora vývoj odpovídá předpokladům úřadu. "Není důvod k jásotu, ani k panice. Plnění za leden až červenec vždy vychází o něco lepší než za předcházející měsíce. Rozhodujícím pro splnění rozpočtového cíle bude obnovení čerpání prostředků z evropských fondů," uvedl Gregor.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 1,1 procenta na 597,4 miliardy korun. Schválený rozpočet počítá s růstem o 7,1 procenta.

Daňové příjmy se zvýšily o 1,2 procenta na 313,2 miliardy korun, schválený rozpočet předpokládá růst o 7,3 procenta.

Počítá se s růstem rozpočtu o 15,5 procenta

Ministerstvo uvedlo, že vzhledem k poklesu spotřeby nebude letos naplněn očekávaný výběr DPH. Stát ke konci července na DPH vybral 122,6 miliardy korun, meziročně o 0,1 procenta více. Rozpočet ale počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011, především kvůli novele zákona o DPH, která zvýšila dolní sazbu daně z deseti na 14 procent.

"Nízké tempo růstu je způsobeno zejména meziročně nízkým příjmem v květnu, což je také důsledek vysoké srovnávací základny v roce 2011, kdy bylo inkaso ovlivněno změnou úpravy uplatňování daně na vstupu. Ta může být nově uplatněna až po obdržení daňového dokladu," uvedlo ministerstvo.

Celkové výdaje státu klesly o půl procenta

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly o 0,5 procenta na 649,1 miliardy korun. Na sociální dávky stát vynaložil 278,3 miliardy korun, meziročně o 7,6 procenta více. Z toho na důchodech stát vyplatil 220,2 miliardy korun, což je o 3,7 procenta více než před rokem. Na úrocích ze svého dluhu stát ke konci července zaplatil v meziročním srovnání o 13,9 procenta více, tedy 34 miliard korun.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun. Kvůli nižšímu výkonu ekonomiky ale hrozí prohloubení deficitu až o deset miliard korun. Podle MF stát ovšem uspoří na výdajích.

Autoři: ,

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...