Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Válcovny trub Chomutov - zpití Rusové odjeli a přišel rozpad

Ekonomika

  7:05
CHOMUTOV - Výrobu ocelových bezešvých trubek v Chomutově zavedla německá firma Mannesmann v roce 1890. Po znárodnění v roce 1948 se hlavním odběratelem potrubí stal Sovětský svaz a hlavním kritériem množství.

Válcovny trub v Chomutově

To, že při tlakových vodních zkouškách z trubek crčelo jako ze sprchy, Rusové, napojeni vodkou, při přebírání přehlédli.

Lidovky.cz přinášejí šestidílný seriál o největších továrnách v Česku, které neunesly volný trh

Po roce 1990 Rusko ani jiné státy neměly o nekvalitní produkci zájem. Válcovny, kde tehdy pracovalo 5730 lidí, se rozdělily. Kvalitní antikoro trubky koupil Sandvik a zaměstnal 300 lidí, dnes jich má zhruba 500.
Výrobu přesných trubek koupil Mannesmann, který tuto produkci následně převedl do Německa.

Výrobu bezešvých trubek získala firma Dioss, během jejíhož působení se válcovna dostala do ztráty zhruba čtyř miliard korun. V roce 1997 pak válcovnu převzala společnost Cimex. Aby udržela provoz, zaplatila dluhy směnkami se splatností 10 a 13 let. To považovali věřitelé za podvod.
Soudy se táhly až do loňska, šéfové Cimexu skončili jako nevinní.

Koncem roku 1997 Cimex prodal válcovny Zdeňku Zemkovi do uskupení Z-Group Steel Holding. Nový majitel zboural několik hal i výškovou administrativní budovu, část areálu pronajal. Zaměstnává 280 lidí, roční obrat válcoven dosahuje dvou miliard korun. Do budoucna by měl areál sloužit pro lehký průmysl. V sousedním areálu železáren dnes působí Slévárna Chomutov a několik dalších firem.

Autoři: