Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Velké banky v USA potřebují 75 miliard dolarů

USA

  16:50
WASHINGTON - Deset z 19 největších amerických bank potřebuje 74,6 miliardy dolarů jako dodatečný kapitál k posílení rezerv. To je oficiální výsledek zátěžových zkoušek, kterých se účastnilo 19 největších bank a finančních institucí USA, jenž dnes v noci zveřejnila americká vláda.

Krok Fedu má uklidnit i obchodníky z Wall street. foto: TIMOTHY A. CLARYAFP

Cílem zátěžových zkoušek bylo zjistit, zda by největší banky obstály, pokud by se nynější krize zhoršila, napsala agentura AP.

Mezi deseti bankami, které potřebují navýšit kapitál, jsou například Bank of America, která potřebuje dodatečný kapitál ve výši 33,9 miliardy dolarů, dále Wells Fargo & Co. s 13.7 miliardy USD dodatečného kapitálu, GMAC LLC (11,5 miliardy USD) a Citigroup (5,5 miliardy USD).

Finanční systém se podle zprávy americké centrální banky (Fedu) stejně jako celkové hospodářství sice již uzdravuje, ale ještě není v pořádku. Testy ukázaly, že některé velké banky jsou stabilní, některé ale potřebují navýšit kapitál o miliardy dolarů. Agentura AP přitom uvádí, že je to signál ze strany regulátorů, že odvětví je zranitelné, ale životaschopné.

Testy také ukázaly, že pokud by se recese dále zhoršovala, ztráty 19 testovaných bank a finančních institucí by v letech 2009 a 2010 mohly dosáhnout celkem 600 miliard dolarů.

Představitelé administrativy amerického prezidenta Baracka Obamy však doufají, že test obnoví důvěru investorů v bankovní systém a v to, že i slabé banky se mohou posílit. Žádnou z bank podle AP nenechají padnout.

Banky, které potřebují dodatečný kapitál, budou muset do 8. června vypracovat plán a předložit ho regulátorům.

Smyslem testu bylo zjistit, zda každá instituce má adekvátní kapitál na to, aby přežila i ty největší problémy. Pokud banky nebudou mít dostatek kapitálu, musí do 30 dnů přijít s plánem na nápravu této situace a dalších šest měsíců dostanou na zavedení plánu. Šéf Fedu Ben Bernanke již na počátku tohoto týdne uvedl, že doufá, že banky budou samy schopné najít způsoby navýšení kapitálu a nebudou potřebovat pomoc od státu.

Analytici soudí, že test načrtl povzbudivý, ale obezřetný obrázek amerických bank. Při pohledu na něj "se dá říci, že to s finančním průmyslem není celkově tak špatné," cituje AP hlavního ekonoma investiční společnosti Dresdner Kleinwort Kevina Logana. Otázkou podle něho ale bude, jak se bankám podaří získat nový kapitál.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč