Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za komunistů bylo lépe? To by dnes kilo banánů muselo stát 120 a máslo 70 korun

25 let svobody

  6:30
Kilo banánů za 120 korun, čtvrtka másla za 70, konzerva hovězího za 130. S takovými výdaji by musel počítat zákazník v českých obchodech , pokud by se ceny potravin vrátily na úroveň z dob socialismu a přepočetly v poměru k dnešní průměrné mzdě.

Graf vývoje ceny másla za 250 gramů foto: Lidovky.cz

I když si to často milovníci starých časů socialismu nechtějí připustit, byly potraviny před rokem 1989 výrazně, v celé řadě případů dokonce několikanásobně dražší než v dnešní době. Vysoké částky, které musela rodina vydat za jídlo, ale zase „kompenzovaly“ nižší ceny služeb a energií.

Graf vývoje ceny vejce za 1 kus
Graf vývoje ceny šunky vepřové za 1kg
Graf vývoje ceny svíčkové za 1 porci
Graf vývoje ceny cigaret Sparta za 1 balení

Srovnání životní úrovně za socialismu a kapitalismu však nikdy nemůže být úplně směrodatné, a to hned z několika důvodů. Celá řada druhů zboží, s nímž se dnes běžně setkáváme v obchodech, buď na socialistických pultech úplně chyběla, nebo byla těžko dostupná.

Těžko se navíc srovnává také kupní síla obyvatel. Příslušníci některých dělnických a jiných profesí, jejichž mzdy dnes patří k nejnižším, se v socialistických časech těšili velmi nadstandardnímu mzdovému ohodnocení. „Dnes už si to málokdo uvědomuje, ale když za socialismu rodina takzvaně neměla peníze, neměla je na jídlo,“ řekl už dříve LN poradce v oblasti potravinářství a vydavatel potravinářských médií František Kruntorád.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: