Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Velvyslance USA zklamalo rozhodnutí o Westinghousu v jaderném tendru

Velvyslanec USA Bijan Sabet na Hradě (15. února 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

Velvyslanec Spojených států v České republice Bijan Sabet vyzdvihl technologii AP1000 severoamerické společnosti Westinghouse. Rozhodnutí vlády neoslovit firmu v další fázi tendru na stavbu nových jaderných bloků v ČR ho zklamalo. Zhruba před rokem při nástupu na post velvyslance Sabet podporu Westinghouse v tendru označil za jednu ze svých hlavních priorit.
  11:30

Vláda podle středečního rozhodnutí vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna.

Sabet uvedl, že byl rozhodnutím vlády zklamaný. „AP1000 společnosti Westinghouse je nejpokročilejším a jediným osvědčeným civilním jaderným řešením v tomto výběrovém řízení, které poskytuje bezpečnou, čistou a spolehlivou energii v základním zatížení po celé generace. Zároveň vytváří tisíce pracovních míst v obou zemích,“ uvedl Sabet.

Westinghouse má podle něj dlouhodobý vztah s Českem a bude v brzké době dodávat jaderné palivo do dvou elektráren. „Nadále se těšíme na partnerství s Českou republikou a na prohloubení naší jaderné spolupráce v této oblasti a ve vývoji malých modulárních reaktorů, v otázkách regulace a rozvoji pracovní síly,“ dodal velvyslanec.

Westinghouse zatím rozhodnutí nekomentoval. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) nabídka společnosti nesplnila předepsané podmínky. Podle ministra bylo hlavním problémem to, že nebyla závazná, a tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce firmy dále podle vlády nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!