Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Deficit veřejných financí loni stoupl na 3,7 procenta HDP, upřesnil Český statistický úřad

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Deficit veřejných financí loni stoupl na 3,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z 3,2 procenta o rok dřív. Uvedl to na webu Český statistický úřad (ČSÚ), který tak po ověření Eurostatem upravil své údaje z počátku dubna, podle kterých byl loni deficit veřejných financí 3,3 procenta HDP.
  12:05

Údaj o míře zadlužení vládních institucí se takzvanou notifikací nezměnil, zůstal za loňský rok na 44 procentech HDP. Předloni byl 44,2 procenta HDP.

Eurostat při ověřování dospěl k závěru, že část přijatých důchodů z vlastnictví není podle mezinárodní metodiky příjmem, ale finanční transakcí, uvedl ČSÚ.

„Na základě stanoviska Eurostatu byla provedena změna, v důsledku níž došlo ke zhoršení výsledku hospodaření za rok 2023 o 28,7 miliardy Kč,“ dodal. Schodek hospodaření vládních institucí se tak loni zvýšil na 268,4 miliardy korun z 215,4 miliardy o rok dřív.

Rozhodující podíl na deficitu veřejných financí mají tradičně ústřední vládní instituce, naopak místní vládní instituce, tedy obce a kraje, vykazují přebytek. Do celkového čísla se započítávají také fondy sociálního zabezpečení. Celkový vládní dluh na konci loňského roku činil 3,228 bilionu korun, o rok dřív byl 2,998 bilionu Kč.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!